Trump thirrje mbështetësve të monitorojnë zgjedhjet në shtetet e kontrolluara nga demokratët

Trump thirrje mbështetësve të monitorojnë zgjedhjet në shtetet e kontrolluara nga demokratët

Donald Trump[

Donald Trump, kandidati kryesor për nominimin presidencial republikan, u bëri thirrje mbështetësve të tij të shkojnë në Filadelfia dhe dy qytete të tjera të kontrolluara nga demokratët për të “monitoruar dhe vëzhguar procesin zgjedhor” në 2024.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Trump përsëriti pretendimet e tij të pabaza për mashtrim elektoral gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Duke folur në dy ngjarje në shtetin amerikan të Iowa-s të shtunën, Trump u përpoq gjithashtu të kundërshtonte shqetësimet në rritje midis demokratëve dhe disa republikanëve se rikthimi i tij i mundshëm në Shtëpinë e Bardhë do të përbënte një kërcënim për demokracinë.

Përpara zgjedhjeve të përgjithshme të vitit të ardhshëm, Trump tha se ishte e rëndësishme të shqyrtohet votimi në shtetet e fushëbetejës që ka të ngjarë të përcaktojë rezultatin, i cili veçoi qytetet më të mëdha në Michigan, Pensilvani dhe Xhorxhia.

"Pra, pjesa më e rëndësishme e asaj që po vjen është ruajtja e votave. Dhe ju duhet të shkoni në Detroit, duhet të shkoni në Filadelfia dhe duhet të shkoni në disa nga këto vende, Atlanta", tha Trump.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane