Turistët ‘mbushin’ Shqipërinë, por harrojnë Prespën, s’ka kapacitete pritëse! Operatorët: Infrastrukturë e dobët

Edhe pse është një ndër zonat me atraksione të shumta turistike në Juglindje, Prespa nuk po sheh fluks turistësh. vëmendjen më të madhe në zonë e ka marrë Korça dhe Pogradeci, duke lënë pas Qytezën e Pustecit, me vetëm 4 hotele e 65 shtretër. Përgjegjësi i turizmit në bashkinë e Pustecit Llazi Stojan, e sheh pikërisht të mungesa e kapaciteteve pritëse, numrin e ulët të turistëve.

Një tjetër problem që ngrenë operatorët turistikë, është mungesa e infrastrukturës dhe e punëtorëve. Llazi Argjiri, pronar hotel thotë se turizmi po njeh njëfarë rritjeje, por jo në nivelet që priten.

Bashkia e Prespës është një zonë minoritare maqedonase me bukuri të shumta natyrore, florë e faunë të pasur. Gjithashtu atje gjenden edhe 30 monumente të kulturës bizantine dhe antikitetit.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet