Turizmi detar ende i pazhvilluar, Ministria e Financave: Shqipëria nuk përfiton nga korridori Mesdhetar për shkak të ekonomisë së saj të pakët të marinës

Turizmi detar ende i pazhvilluar, Ministria e Financave: Shqipëria nuk përfiton nga korridori Mesdhetar për shkak të ekonomisë së saj të pakët të marinës

TIRANË- Pandemia nxirri në pah shumë probleme të ekonomisë së vendit, një prej të cilave ishte edhe ‘turizmi i pazhvilluar plotësisht’. Sipas programit të reformave ekonomike 2022-2024 të hartuar nga Ministria e Financave thuhet se Diversifikimi i ofertës turistike duke përdorur potencialet e pashfrytëzuara të vendit është një nga hapat që duhet të ndërmerret. Turizmi detar shihet si një nga masat afatgjatë për të mbështetur zhvillimin e sektorit të turizmit.

“Turizmi detar, siç është provuar në vendet e tjera të rajonit si Kroacia, Mali i Zi, Greqia dhe Italia, është një industri kryesore dhe Shqipëria nuk po përfiton nga korridori i vlefshëm Mesdhetar për shkak të ekonomisë së saj të pakët të marinës. Pozicioni i favorshëm gjeografik i Shqipërisë, që lidh detet Adriatik dhe Jon dhe Detin Mesdhe Qendror, e bën atë një vend të rëndësishëm për zhvillimin e aktiviteteve detare”, thuhet në programin ekonomik 2022-2024. 

Në program theksohet edhe nevoja për një kuadër rregullator dhe institucional për zhvillimin e shërbimeve dhe mënyrën e funksionimit të Porteve Turistike dhe aktivitetet në funksion të tyre, si dhe zhvillimi i Programit të Turizmit Bregdetar dhe Detar dhe krijimi i produkteve të reja. 

Sipas programit të Ministrisë së Financave aktivitetet detare në Shqipëri janë mjaft të kufizuara, të përqendruara kryesisht në peshkim. 

“Shqipërisë i mungon infrastruktura bazike, burimet njerëzore dhe pajisjet për të shërbyer qoftë edhe një numër modest varkash kënaqësie, shumë më pak se një industri e qëndrueshme e marinës; rregullat dhe procedurat e vendit, të pandryshuara nga epoka komuniste, shquhen për kompleksitetin dhe ngurtësinë e tyre, duke e bërë vendin destinacionin më pak mikpritës në Detin Mesdhe Verior”, thuhet në program.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Për herë të pestë në dy vite, Bullgaria mban sot zgjedhjet parlamentare! Pritet pjesëmarrje shumë e ulët

Për herë të pestë në dy vite, Bullgaria mban sot zgjedhjet parlamentare! Pritet pjesëmarrje shumë e ulët