Turizmi/ Rriten hyrje-daljet në katër muajt e parë të vitit, ulet numri i turistëve nga Kosova që vijnë në Shqipëri

Turizmi/ Rriten hyrje-daljet në katër muajt e parë të vitit, ulet numri i turistëve nga Kosova që vijnë në Shqipëri

Foto ilustruese

Turizmi duket se po fillon të lulëzojë sërish në vendin tonë pasi sëmundja e Covid-19 është drejt shuarjes. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, në katër muajt e parë të këtij viti në vendin tonë kanë hyrë 1.07 milionë shtetas të huaj duke rritur hyrjet e të huajve në vend me 42% në krahasim me vitin e kaluar.

Nga të dhënat duket se ka rënë ndjeshëm numri i turistëve nga Kosova ndërsa janë shtuar turistët nga shtetet e tjera. Hyrjet nga Greqia u gjashtëfishuan, nga Italia u trefishuan, nga Spanja u pesëfishuan dhe nga Anglia u gjashtëfishuan. Në katër muajt e parë të këtij viti, nga Kosova duket se ka rënie të turistëve por janë shtuar shtetasit e huaj që vijnë nga Europa. Një vit më parë, 50% të turistëve ishin nga Kosova në këtë periudhë ndërsa këtë vit, janë vetëm 31% e totalit.  

Sipas INSTAT, hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin Prill 2022, janë 832.920. Krahasuar me Prill 2021, ky tregues rezulton me një rritje 78,6%. Në Prill 2022, numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar ka arritur në 402.051 duke u rritur me 66,8%.

Gjatë katërmujorit të parë 2022, nga vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Greqia ka pasur rritjen më të madhe me 6 herë, ndërsa Kosova ka pasur rënien më të ndjeshme me 13,6%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021. Edhe daljet e shqiptarëve dhe të huajve nga Shqipëria gjatë muajit prill 2022 kanë shënuar rritje me 85.5% me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • BENI: 01/06/2022 01:20

    KOSOVARET nuk i duam ,,,se na qelbin plazhet,,,,te vijne turiste nga serbia,,,polonia,,cekia,,slovakia,,,ukraina,,rusia,,gjermania,,,bullgaria,,hungaria,,lituania,,letonia,,finlanda,,suedia,,norvegjia.....////

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Varhelyi: Mali i Zi, vendi kandidat më i avancuar në negociatat për anëtarësim

Varhelyi: Mali i Zi, vendi kandidat më i avancuar në negociatat për anëtarësim