Të gatuajmë me Zonjën Vjollca: Pulë krokante me kos dhe Njoki me kungull të njomë e karrota

Receta e parë: Pulë krokante me kos

Përbërësit:

 800gr. kofsha pule

10-15 thelpinj hudhra

1 l.gj. miell

1 gotë lëng pule

80 ml. verë e bardhë

3 lgj. vaj ulliri

kripë + pipel i zi

400 ml. salcë kosi

pak piper të kuq

majdanoz

Përgatitja:

Lajmë, thajmë mishin dhe e spërkatim atë me kripë e piper të zi. Pudrosim me pak miell. Ngrohim pak vaj dhe skuqim kofshat e pulës deri sa ato të zverdhen mirë nga të gjitha anët.largojmë copat e pulës dhe yndyrën që skuqëm pulën. Shtojmë në tigan vajin e mbetur dhe skuqim thelpinjtë e pulës të plota të pacopëtuara dhe I skuqim deri sa ato të zverdhen pak. Vendosim përsëri copat e pulës në tigan dhe I shuajmë me verë. Sa të avullojë vera shtojmë lëngun e pulës, kosin dhe e trazojmë ngadalë. Rregullojmë shijen me kripë, piper, spec të kuq. Shtojmë erzat si trumzë apo majdanoz të grirë hollë. Ulim temperaturën dhe e lëmë salcën të ulë volumin e saj. Largojmë tiganin nga zjarri dhe e shërbejmë menjëherë.

Pulë krokante me kos

Receta e dytë: Njoki me kungull  të njomë dhe karrota

Përbërësit:

500 gr. njoki

gjysmë qepe mesatare

200 gr. kunguj të njomë

150 gr. karrota

kripë + piper i zi

vaj ulliri

30 gr. Parmixhano

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë për të valuar. Ndërkohë pastrojmë perimet. Presim perimet në fije ose i grijmë në rende të trashë dhe i vendosim në një tas. Grijmë shumë hollë ½ qepë dhe e kaurdisim atë në vaj ulliri deri sa të zbutet. Shtojmë kungujt dhe karrotat e grira. Shtojmë ½ fulxhan ujë dhe I vendosim kapakun dhe I lëmë të gatuhen për 5 minuta.

Sapo uji të valojë shtojmë pak kripë dhe ziejmë njokit deri sa të dalin në sipërfaqe. I largojmë me kullesë dhe i shtojmë në tigan. Shtojmë parmixhanin e grirë, i trazojmë dhe njokit janë gati për tu shërbyer. Kush dëshiron mund të shtojmë pak piper të zi në pjatë.

Njoki me kungull  të njomë dhe karrota

m.v./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Operacioni në Vlorë/ A besoni se Shqipëria është kthyer në 'varr' për mbetjet toksike që vijnë nga jashtë?

Komento