POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Të gatuajmë me Zonjën Vjollca/Bukë me djath e domate (në furrë) dhe Supe me fileto pule e fidhe

Përbërësit : 

100 gr gjalp

300 gr miell

110 ml qumësht

150 gr djath i bardhë

30 gr domate të thara

1 kokërr vezë

4 lugë gjelle fara kungulli

3 lugë kafe pluhur pjekës

Kripë

Përgatitja : 

Përziejmë në një tas përbërësit e ngurtë ( miell, pluhur pjekës, kripë), i përziejmë mirë dhe shtojmë gjalpin e butë.

Në një tas tjetër rrahim vezët, qumështin, domatet e copëtuara, djathin e prerë në kubikë dhe i përziejmë mirë të gjithë përbërësit e shtojmë pak nga pak miellin. I trazojmë duke mos i ngjeshur, por e lëmë brumin si një brum i trashë keku.

Lyejmë një tepsi me gjalp dhe vendosim brumin në të. E spërkasim sipër me fara kungulli dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta deri sa sipërfaqja të marrë një ngjyrë kafe të artë. E lëmë të ftohet dhe e servirim pak të vakët.

Receta e dytë : Supë me fileto pule dhe fidhe

Përbërësit :

250 gr fileto pule

70 gr makarona të vogla (fidhe)

1 karrotë

1 qepë e vogël

1 dado pule + 800 ml ujë

Majdanoz

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Vendosim vajin në tenxhere dhe kaurdisim qepën të grirë hollë deri sa të zverdhet.

Lajmë fileton dhe e presim atë në kubikë të vegjël. Më pas i kaurdisim së bashku me qepën deri sa mishi të zverdhet.

Shtojmë karrotën e prerë në kubikë të vegjël dhe përsëri i kaurdisim për 2minuta. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi.

Shtojmë 800 ml ujë dhe 1 dado pule. Në momentin që supa fillon të ziejë , shtojmë fidhet (makaronat në formë elbi) dhe i lëmë të ziejnë sëbashku për 10 minuta. 5 minutat e fundit shtojmë majdanozin dhe pasi të kalojë 5 minutëshi, supa është gati për tu shërbyer.

Ju bëftë mirë !

/b.ha.
Komento