POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Të gatuajmë me Zonjën Vjollca/Byrek me kungull dhe Supë krem perime me pulë

Përbërësit : 

1 pako peta

1 kg tul kungull i verdhë

150 gr gjalp

250 ml qumësht

120 gr sheqer

1 lugë gjelle miell

3 kokrra vezë

3 lugë gjelle vaj bimor

6-7 gjethe borzilok

Pak kripë

Përgatitja : 

Fillimisht qërojmë kungullin dhe e grijmë atë në rende nga ana më e trashë e rendes. Pasi e grijmë , shtojmë tek kungulli pak kripë , e përziejmë dhe e lëmë të pushojë për 15 minuta me qëllim që kungulli të nxjerrë ujin. Në po këtë tas shtojmë ujë të ftohtë , e përziejmë dhe e kalojmë në sitë . E shpëlajmë dhe një herë dhe pasi ta kemi kulluar në sitë, e hedhim në një picetë për ti larguar të gjithë ujin(mund ta shtrydhni edhe me duar).

Pasi kungulli të jetë tharë, e vendosim në një tas . shtojmë në të 3 lugë gjelle gjalp të shkrirë, sheqer, kripë dhe i përziejmë të gjitha së bashku. Shtojmë gjithashtu 1 lugë miell dhe vazhdojmë përzierjen që sheqeri të tretet. Më pas shtojmë 1 gotë qumësht, vezët e përziera dhe  i trazojmë përsëri. Kjo ishte përgatitja e mbushjes së byrekut, duke copëtuar me dorë edhe gjethet e borzilokut brenda në tas.

Lyejmë tepsinë me yndyrë dhe shtrojmë në të 2 peta duke i spërkatur me yndyrë.

Mind të përgatisni në vend të yndyrës së thjeshtë :

1 vezë, pak kripë, yndyrë ( në rastin tonë gjalp) dhe 1 gotë qumësht. Kjo është një masë kremoze , se pasi të trazojmë përbërësit na krijohet një krem i plotë që mund të përdoret në çdo byrek me qëllim që petët të mbeten të buta.

Pra në tepsi kemi shtruar 2 peta. I spërkatim me këtë krem duke filluar më parë nga pjesët anësore të petës. Vendosim përsëri 2 petë , i spërkatim dhe përsëri vendosim 2 petë të tjera. Nuk i spërkatim këto të fundit pasi do të shtrojmë mbushjen e cila në rastin tonë është pak e lëngshme. Shtojmë mbushjen dhe pasi e mbulojmë përsëri e spërkatim në çdo 2 petë. Në fund mbledhim anët, e spërkatim byrekun dhe e vendosim në furrë në temperaturë 180 º- 200ºC për 30 minuta. Pasi e nxjerrim nga furra, e lëmë të psuhojë 20 minuta dhe më pas e shërbejmë.

Receta e dytë:  Supë krem perime me pulë

Përbërësit:

400 gr fileto pule

1 qepë e kuqe

1-2 karrota

2 degë selino

3 lugë gjelle pure patate(ose 2 patate)

1,2 l ujë

2 dado pule

200 ml qumësht

3 lgj parmixhano

3 lugë gjelle vaj ulliri

Majdanoz

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja :

Vendosim tenxheren në zjarr me 3 lugë gjelle vaj ulliri , shtojmë në të qepën në fije, selinonë e prerë sa më hollë , karrotën e prerë hollë në rrathë dhe i kaurdisim njëra pas tjetrës në çdo 3 minuta duke is htuar sipas rradhës. I kaurdisim deri sa të jenë zbutur pak. Nëse do ta bëjmë me patate ky është momenti që shtojmë edhe patatet e prera sa më hollë. Shtojmë ujin, dadot e pulës ose të perimeve dhe i lëmë të ziejnë për 15 minuta.

Largojmë tenxheren nga zjarri dhe kalojmë perimet në blender dore duke i kthyer ato në krem. Nëse supën do ta bejmë me pana, e hollojmë atë me pak ujë të ftohtë dhe e përziejmë para se të kalojmë perimet në blender.

Gjatë kohës që perimet i ziejnë në një tigan me 1 lugë gjelle vaj e pak gjalp, skuqim filetot e pulës të prera në feta. I vendosim në dërrasën e punës dhe i presim ato në kubikë të vegjël . i shtojmë në tenxhere dhe i japim një valë kremit të supës.

Shtojmë në një tenxhere 200 ml qumësht, 3 lugë gjelle parmixhano të grirë hollë , kripë e piper të zi, arrë moskat dhe majdanoz të grirë hollë.

Largojmë supën nga zjarri dhe është gati për ta servirur.

Ju bëftë mirë!

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento