Të gatuajmë me Zonjën Vjollca/Tavë me kungull e oriz dhe Sallatë mix

Përbërësit:

1 kg kungull të njomë

2 qepë

4 thelpinj hudhër

500 gr domate në copa + 1 lugë çaji sheqer

200 gr oriz integral

250 gr djath mozarela

Vaj ulliri

Kopër

Majdanoz

Kripë dhe piper  i zi

Fillimisht shpëlajmë orizin dhe e ziejmë atë për 12-14 minuta. Lajmë , thajmë kungujt dhe i presim ato në feta për së gjati me trashësi 2 mm.

Vendosim tiganin në zjarr për të ngrohur 4 lugë gjelle vaj ulliri. Kaurdisim qepën deri sa  të zbutet mirë dhe shtojmë hudhrat duke vazhduar kaurdisjen. Shtojmë domaten në copa, pak sheqer, pak kripë e piper të zi( nëse dëshironi mund të shtoni edhe pak spec pikant). I përziejmë mirë duke shtuar majdanozin, koprën dhe ¼ e gotës ujë të nxehtë. E largojmë tiganin nga zjarri.

Lyejmë një tavë me vaj ulliri. Shtojmë në sipërfaqen e tavës feta kungulli. I lyejmë ato me pak vaj dhe i mbulojmë me një shtresë orizi. Vendosim sërish një shtresë kungulli duke i lyer ato përsëri me vaj. Shtojmë përsëri mbushjen me oriz. Të njëjtën gjë bëjmë edhe me shtresën e tretë. Shtresat mund ti bëni sipas dëshirës, veç mbykllja e tavës nuk do të bëher me shtresë kungulli, por me mbushje me oriz. Në fund shtrojmë një shtresë me oriz të cilën e mbulojmë me feta të holle djathi mozzarella në të gjithë sipërfaqen. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 200ºC për 20 – 25 minuta.

Receta e dytë : Sallatë MIX

Përbërësit :

70 gr sallatë jeshile

50 gr radikjo

60 gr rukola

100 gr rrepa të kuqe

2 vezë të ziera

1 avokado

3 lugë gjelle uthull balsamike

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Fillimisht ziejmë vezët 10 minuta dhe i lëmë të ftohen. Lajmë, thajmë sallatat me gjethe si sallatën jeshile, radikjon, dhe rukolën. I vendosim në tas duke i copëtuar me dorë. Presim rrepat në rrathë ose në gjysëm rrathë dhe i vendosim në sallatë.

Përgatisim dresingun duke trazuar uthullën me  kripë, piper, pak sheqer e vaj. I trazojmë mirë dhe ia hedhim sallatës për ta marinuar. Vendosim sallatën në një tas. Qërojmë avokadon dhe e presim atë në feta dhe e  shpërndajmë nëpër sallatë. Më pas shtojmë dhe vezët dhe gjithçka është gati.

Ju bëftë mirë !


 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Braktiset Vodica në Ersekë, 30 familje! Sakrifica e mësuesit ‘hero’ për t’i dhënë dije nxënësit të vetëm në fshat

Braktiset Vodica në Ersekë, 30 familje! Sakrifica e mësuesit ‘hero’ për t’i dhënë dije nxënësit të vetëm në fshat