U gjet i pajetë brenda tualetit të hotelit në Divjakë, prokuroria e Lushnjës nis hetimet për vdekjen e 47 vjeçarit spanjoll

Prokuroria e Lushnjës ka nisur hetimet për ngjarjen e ndodhur në mbrëmjen e 21 marsit, ku shtetasi spanjoll Francisco Javier Carraso Cervilla u gjet i vdekur brenda tualetit të hotelit në fshatin Karavasta të Divjakës.

Ka qenë shoku i dhomës kolegu i tij, Osvaldo Velasco 41 vjeç që e ka gjetur në banjën e dhomës që ndanin të dy. Ky i fundit ka kërkuar një ambulancë por 47 vjeçari ndërroi jetë për shkak të plagëve që mendohet se ia ka shkaktuar vetes.

Prokuroria e Lushnjës ka regjistruar procedimin penal nr. 146 për veprën penale ‘Shkaktimi i vetëvrasjes’. Nisja e hetimeve ka filluar në bazë të materialeve të dërguara nga komisariati i policisë së Divjakës.

"Regjistrimi i këtij procedimi penal është bërë me qëllim kryerjen e një hetimi të plotë dhe të gjithanshëm për dinamikën dhe shkaqet e ngjarjes. Ky procedim është në fazën fillestare të tij dhe nisur nga natyra e çështjes janë kryer veprimet e plota hetimore që konsistojnë në këqyrjen e vendit të ngjarjes, sekuestrimin e provave materiale dhe këqyrjen e tyre, janë marrë vendimet e nevojshme të ekspertimit, janë pyetur persona që kanë dijeni për ngjarjen. Të gjitha të dhënat e përftuara deri në këtë fazë po analizohen dhe kryqëzohen me njëra-tjetrën, me qëllim përcaktimin e shkakut të ardhjes së pasojës"-thuhet në njoftimin e bërë publik nga prokuroria e Lushnjës. 

Për ngjarjen u mor në pyetje edhe shoku i tij 41 vjeçar për të bërë të mundur zbardhjen e ngjarjes. Viktima, Francosco Cervilla prej afro një muaji punonte në zonën e Karavastasë në montimin e serave diellore. Ndërsa mësohet se 47 vjeçari kishte shfaqur më parë shenja depresioni për shkak të problemeve që kishte me familjen e tij që jetonte në Spanjë. 

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: 'Burimet' e SPAK, që rrezikojnë të helmojnë vet SPAK

Mero Baze: 'Burimet' e SPAK, që rrezikojnë të helmojnë vet SPAK