U kap me 4 milionë euro drogë në Brindisi, policia shqiptare identifikon trafikantin e  arrestuar: Operacion i përbashkët

U kap me 4 milionë euro drogë në Brindisi, policia shqiptare identifikon trafikantin e  arrestuar: Operacion i përbashkët


Policia shqiptare ka reaguar në lidhje me operacionin e organizuar në Itali ku u kapën gjithsej 334 kg drogë (marijuanë), e cila përllogaritet të nxirrte rreth 4 milion euro në tregun e paligjshëm.

Sipas policisë shqiptari operacioni ka qenë i përbashkët ndërsa kanë publikuar edhe emrin e skafistit të arrestuar nga Strukturat e Guardia di Finanza-s. I arrestuari është F. I., 32 vjeç.

Policia shqiptare njofton se gjatë patrullimit të përbashkët në ujërat shqiptare fillimisht dhe vijimit të patrullimeve nga ana e palës italiane në afërsi të brigjeve të Brindizit, njësitë e Guardia-s kanë pikasur një mjet detar, gomone, e cila ngjallte dyshime për shkak të vendndodhjes. Mjeti lundrues është shoqëruar në port dhe gjatë kontrollit, në një hapësirë të maskuar, janë zbuluar 186 pako të mbështjella, në të cilat ishte fshehur lënda narkotike.

Operacioni Aero-naval që u zhvillua ditën e djeshme konfirmon efikasitetin e kontrollit detar që ushtrohet nga Guardia di Finanza për të luftuar trafiqet e paligjshme që tentojnë të hyjnë drejt BE-së, sinergjinë me strukturat e Frontex-it, si dhe bashkëpunimin e qëndrueshëm dhe të konsoliduar tashmë me autoritetet e Policisë së Shtetit edhe nëpërmjet zyrave ndërlidhëse në Bari e Durrës.
 


Lajmi kryesor:

Brindizi/ Do të fitonte 4 mln euro, kapet skafisti shqiptar me 334 kg drogë! Operacion i përbashkët me policinë shqiptare (FOTO+VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit