'U kënaqa sepse kontribova për vendin tim', Rraklli pas ndeshjes së 'yjeve'. Tare: E rëndësishme kauza që na mblodhi

Në ‘Air Albania’ të premten në darkë u luajtën ndeshjet e ‘yjeve’ të kombëtareve të Shqipërisë, Italisë, Turqisë dhe Greqisë, të cilët kishin si synim bamirësinë për të prekurit nga tërmeti. Rreth 6 mijë e 100 tifozë ndoqën këto takime të cilët u luajtën në formatin dy gjymsëfinale dhe një finale nga 35 minuta secila. Shqipëria u eliminua nga Italia, e cila fitoi edhe finalen kundër Greqisë.
Protagonistë të ekipit kombëtar kuqezi pas ndeshjeve u shprehën të lumtur që morën pjesë në këtë organizim që synim kishte bamirësinë.

Altin Rraklli-ish-futbollist I kombëtares: “U knaqëm sepse po kontribojmë diçka për njerëzit. Unë jetoj jashtë ashtu si shumë ish-futbollistë të tjerë dhe nuk ishim këtu kur filluan lëkundjet e tërmetit. Është kënaqësi që dhamë kontributin tonë për aq sa kemi mundësi.”

Ilir Shulku-ish-futbollist i kombëtares: “Federata ka marrë përsipër të ndërtojë tre shtëpi të dëmtuara nga tërmeti. Kjo ishte diçka tjetër dhe pse jo në vazhdim të ketë edhe organizime të ngjashme.”

Igli Tare, ish-futbollist i kombëtares: “Kënaqësi e madhe që isha këtu sepse pata mundësinë të shikjoja shumë shokë të kombëtares që kisha kohë pa I parë, por mbi të gjitha kënaqësi për këtë kontribut sado të vogël dhe kauzën që u mblodhëm sot. 

De Biazi-ish-trajneri i Kombëtares:  “Ne bëmë diçka për njerëz që kanë nevojë. Dhe besoj se kjo është gjëja më e rëndësishme. Nuk e di se sa u reklamua eventi, por ata që ishin meritojnë gjithë rrespektin sepse bënë diçka të mirë, për njerëz që sot po kalojnë një moment të vështirë.”

Andi Lila- Kryetar i SFPSH: “Një lodhje e jashtëzakonshme, por në këtë moment që konkluzioni ishte me sukses më duket vetja tre centimetra më i gjatë. Jam shumë mirë nga ana psikologjike sepse ishte shumë stress që të organizonim një ndeshje të tillë.

Kreu i sindikatës së futbollistëve preofesionistë, Andi Lila, më tej u shpreh se pas këtij organizimi tani do të fillojë të mbrojtë të drejtat e lojtarëve shqiptarë, të cilët problemin më të madh në Superligë kanë mos marrjen e pagave.


Lajmi kryesor:

Italia triumfon turneun e bamirësisë për tërmetin në 'Air Albania Stadium'! Yjet e kombëtares: Kontribut për vendin /VIDEO


Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Qytetarët në Maqedoninë e Veriut në protestë, kundër propozimit francez për integrimin në BE: Ultimatum? Jo faleminderit