U merrnin 30-50 mijë lekë farmacive që bënin kontrabandë, në pranga 2 zyrtarët e Agjencisë së Barnave, njëri djali i ish prokurorit! Në kërkim kolegu i tyre

TIRANË – Luan Çiçi, 35 vjeç, djali i ish-prokurorit të Krujës, Bujar Çiçi, i pensionuar në vitin 2018, u arrestua nga policia bashkë me Besiana Xhelilin, 38 vjeçe, pasi të dy në rolin e specialistit dhe përgjegjëses së Agjencisë së Barnave rezultuan të implikuar në një skemë gjobëvënie ndaj farmacive. Të dy merrnin ryshfet për përshpejtimin e procedurave të kompanive farmaceutike dhe vendosnin gjoba nga 30 deri në 50 mijë lekë që të mos i ndëshkonin me gjoba kur i konstatonin me shkelje. Në kërkim për të njëjtat akuza “korrupsion” dhe “shpërdorim detyre” është shpallur edhe kolegu i tyre, specialisti Armando Luka.

Por, si funksiononte skema e tre bashkëpunëtorëve?
Besiana Xhelili, e cila ishte përgjegjëse e Agjencisë së Barnave në Tiranë, pavarësisht se në organikën e punës kishte në dispozicion 15 punonjës si specialistë për të kryer kontrolle nëpër farmaci, dërgonte vetëm Luan Çiçin dhe Armando Lukën. Të dy, në marrëveshje me eproren e tyre Xhelili merrnin ryshfet tek kompanitë e barnave farmaceutike dhe farmacitë dhe në vijim përshpejtonin procedurat kur i gjenin në shkelje. Pasi merrnin paratë, të tre i ndanin me njëri-tjetrin.

Babai i Luan Çiçit, prokurori Bujar Çiçi, rezulton të jetë shkarkuar një herë nga detyra në vitin 2008 me kërkesë të kryeprokurores së asaj kohe, Ina Rama dhe vendim të Presidentit për shkelje të rënda me detyrën. Për prokurorin Çiçi, në vitin 2014 u morën masa administrative nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave për mos deklarim në kohë të pasurisë.

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fatmir: 10/03/2023 02:03

  Ky farmacisti eshte 1 djale i ndyre qe ne qe e kemi pasur ne shkolle dime cfare flasim. Ne kete video qe futi ne kurth pa te drejt 1 koleg e vertetuam skuthllikun qe ka ne shpirt. Sigurisht njerez si Andi jane per tu pasur gjynah sic te kemi pasur ne shkolle, vemje????

  Përgjigju
  • Enxh: 23/03/2023 01:55

   Shume e drejte Andi Sefxhaferi qe e njef gjithe fakulteteti i farmacise dhe mbi te gjitha turpi i farmacise. Arriti me injorancen dhe budallikun e tij ,por ska faj se eshte ne varesi te lendeve narkotike qe pi. ANDI SELXHAFER kur te besh viziten e rradhes te psikiatri te lutem mos konsumo me lende narkotike qe mos te dridhesh me.

 • Mira: 07/03/2023 02:22

  Pika qe sju bie keni kapur pablo eskobarin???????? ktu u vran 3 femra e plagosur 3 te tjera dhe e kapet autorin mbas pilafit.

  Përgjigju
 • Iris: 28/01/2023 00:36

  Babai prokuror paska pasur kaq shume probleme sa qenka djegur para se te fillonte Vetingu! Rast i rralle ky.Duket qe i biri deshiroka te kete te njejtin nivel ekonomik e financiar si te femijeve te zyrtareve te drejtesise te djegur me vone nga Vetingu,babushi nuk ka bere para mjaftueshem!

  Përgjigju
  • Zoi: 10/03/2023 02:24

   Une kte farmacistin e njoh personalisht dhe di te them qe eshte djal i keq , por njerez te tille qe si ka dashur kurre shoqeria nxjerrin mllefin duke goditur dike. Andi qe e i vogel ka pasur probleme duke vazhduar me tej ne fakultet.

  • Orjana: 01/02/2023 23:39

   Jo zonje apo zotri informohu para se flasesh,i nderuari prokuror ka sherbyer ne te gjitha sistemet,nje fundrrine e drejtesise donte ti hapte vend pune dashnorit te saj e dashur dhe do gjuante te ndershmit se me rinjte sja mbante bytha,poooor zoteria u rikthye ne pune,i fitoi i vetem betejat me ndrikullat,dmth skuthlleku e kurvelleku nuk triumfoi ,keshtu qe meruni me punet tuaja sa villni vrer per njerez qe nuk njihni,po i besoni qorrazi portaleve te neveritshme qe kemi ne kete vend,shihni femijet tuaj se cdo villni nga goja do korrni ne jete

 • visi: 27/01/2023 16:32

  Kjo tregon degjenerim dhe korrupsion.. Dretesia duhet te veproi ashper...

  Përgjigju
  • Liky: 23/02/2023 02:10

   Une vetem 1 pyetje kisha. Ky/ kjo i infiltruari ishte grua apo burre?

 • Tirane: 27/01/2023 14:21

  Djali i prokurorit Imagjino prokurorin

  Përgjigju
 • Petrit: 27/01/2023 13:09

  Cakej dhe Hiena

  Përgjigju
  • drita: 27/01/2023 23:16

   Ka edhe shume te tjere qe duhet te shkojne ne pranga ne ate institucion

 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët