Përplaset makina drejt portave të zyrës dhe rezidencës së Kryeministrit britanik, prangoset një person

Përplaset makina drejt portave të zyrës dhe rezidencës së Kryeministrit britanik, prangoset një person

Momenti i arrestimit të sulmuesit

Një burrë është arrestuar pasi u përplas me makinë jashtë derës së zyrës së Kryeministrit britanike, ose siç quhet ndryshe ‘Downing Street’. Policia britanike tha se ai ishte arrestuar nga oficerë të armatosur nën dyshimin për dëmtim kriminal dhe drejtim të rrezikshëm.

Nuk ka raportime për të lënduar dhe hetimet janë duke vazhduar. Policia ngriti një kordon ndërsa oficerët me qen nuhatës u panë jashtë portave. Dëshmitarët panë një burrë duke u larguar nga policia. Pamjet e makinës tregojnë se ajo i afrohet hyrjes kryesore të Downing Street, shtëpia e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak dhe familjes së tij.

Makina duket se po ngadalësonte shpejtësinë përpara se të godiste portat, të cilat kanë gjithmonë policë të armatosur dhe të paarmatosur. Kryeministri Rishi Sunak ishte në Doëning Street në momentin e përplasjes, por që atëherë është larguar për një vizitë të planifikuar. Makina mbetet jashtë portave, e rrethuar me shirit policie. Incidenti ndodhi pasi shumë nëpunës civilë në departamentet qeveritare po largoheshin nga zyrat e tyre për atë ditë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sezoni turistik i verës: Çmimet më të ulëta në Shqipëri dhe në Turqi

Sezoni turistik i verës: Çmimet më të ulëta në Shqipëri dhe në Turqi