U plagos me armë zjarri nga një 71- vjeçar, qeveria sllovake: Kryeministri Robert Fico është në rrezik për jetën

U plagos me armë zjarri nga një 71- vjeçar, qeveria sllovake: Kryeministri Robert Fico është në rrezik për jetën

1715780086_sllovakirobertfico.JPG

Kryeministri sllovak Robert Fico, i cili u plagos nga të shtënat me armë zjarri ditën e sotme, u dërgua në spital ku iu nënshtrua një operacioni. 

Menjëherë pas sulmit, Fico është transportuar në spitalin Handlova, ku më pas me një helikopter ai u dërgua në qytetin më të afërt, Banska Bystrica, ku iu nënshtrua një operacioni. 

Sulmi ndodhi në qytetin Handlova, rreth 150 kilometra në veri-lindje të Bratislavës. Një i dyshuar është arrestuar, sipas mediave sllovake ai është një burrë 71-vjeçar. Zyra e qeverisë ka bërë të ditur se kryeministrit është në rrezik për jetën.

Robert Fico, 60 vjeç, duket se është goditur në bark, gjoks dhe një gjymtyrë nga të paktën 3-4 të shtëna nga një sulmues, i cili fshihej mes turmës së mbledhur para godinës ku po fliste kryeministri, është ndaluar nga disa kalimtarë dhe forcat e sigurisë.

Prita ka ndodhur para Shtëpisë së Kulturës, ku Fico kishte shkuar për të takuar mbështetësit e tij.


Lajmi kryesor:

Sllovaki/ Atentat Kryeministrit Robert Fico, në gjendje të rëndë për jetën! Arrestohet autori, një poet në pension! VIDEO e sulmit


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Vranësira dhe reshje shiu lokale, parashikimi i motit për sot

Vranësira dhe reshje shiu lokale, parashikimi i motit për sot