U qëllua me 1 plumb më ’21 janar’, gazetari Mahmutaj: S’kam besim se do të bëhet drejtësi! Rama e krijoi SPAK me njerëzit e Berishës, është institucion qokash

11 vite nga 21 janari 2011, gazetari Fatos Mahmutaj, i cili mbeti i plagosur atë ditë, thotë se nuk ka besim se do të bëhet drejtësi për ngjarjen e rëndë ku mbetën të vdekur 4 persona, e që sipas tij ishte ish-kryeministri Sali Berisha ai që dha urdhrin. I ftuar në emisionin ‘Pa Protokoll’ në Report Tv, Mahmutaj tha se nuk beson në drejtësinë e re pasi sipas tij është krijuar nga kryeministri Edi Rama me njerëz të Sali Berishës, dhe që SPAK po godet më shumë majtas.

‘Nuk besoj tek asnjë lloj drejtësie shqiptare e pas viteve 2000. Është një drejtësi qokash për familjen e Berishës për politikën e djathtë ekstreme. Është një drejtësi qokash. Ky Arben Kraja nga dreqi doli me vilë në Lalëz, nuk dua të parashikoj pasurinë e të tjerëve. Por vila e Lalëzit janë pjesë e krimit të Berishës. Nuk jam kundër pasurisë, por jo me vila 700 mln. E kam thënë nuk ka drejtësi për 21 janarin. Nuk do të ketë drejtësi për 21 janarin. Ish-kryeministri Berisha hidhej nga dega në degë me përçapjet e tij për Gërdecin e 21 Janarin.

Kam dashur që në fillim që të ishin para drejtësisë. Nuk mungojnë dosjet për Berishën. Është e pamundur që Edi Rama të përgatisë dosje. Edi Rama ka faj për krijimin e SPAK, ka faj për këtë krijimin e një institucioni të rëndomtë, së një institucion qokash. Edi Rama pranoi të krijojnë një institucion shumë të rëndësishëm për drejtësinë shqiptare, por e krijoi me njerëz të Sali Berishës. SPAK është krijuar me njerëz që po godasin vetëm majtas.  21 janari për sa kohë çështja do të dirigjohet nga Sali Berisha, i kam humbur të gjitha shpresat te drejtësia shqiptare.’- tha Mahmutaj.

Ishte pyetja e kryeministrit Edi Rama, pak ditë më parë se pse SPAK nuk heton Sali Berishën e shpallur ‘non grata’ që ndezi debatin mbi institucionet e reja të drejtësisë. Kreu i qeverisë tha se nuk është presion të kërkosh më shumë nga drejtësia, për hetimin e personave të korruptuar.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bemo: 14/05/2022 07:34

  Stili i vrasjeve te 21 janarit ngjan me vrasjet en 21 prillit. por ndersa 2! prillit nuk i del e zoti Ne 21 janar i zoti qe i urdheroi vrasjet tha se do ta bente prap dhe heren tjeter do ta vriste vete Ramen

  Përgjigju
  • aspaku: 14/05/2022 09:12

   ne 2 prill vrane ca demokrate te vertete, duke lene komunistit 28 vjecar ne krye te Pd-se...DHE JA KU JEMI.

 • Sondazhi i ditës:

  Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Republika Çeke: Akti i digës është si përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë

Republika Çeke: Akti i digës është si përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë