'U rikthyem!' Pique ngre në qiell të shtatë fitoren e Barcelonës, Ancelotti: Faji im për humbjen e Real Madrid

E pabuesueshme dhe njëkohësisht e jashtëzakonshme mund të konsiderohet ajo që Barcelona bëri këtë fundjavë në ‘El Clasico’ kundër Real Madrid. Katalanasit pas pesë ndeshjesh dhe 3 vitesh janë kthyer të fitojnë në Bernabeu dhe këtë e kanë bërë me shifrat e frikshme 0-4, duke pezmatuar Realin e Madridit që udhëheq kampionatin me një distancë sigurie të konsiderueshme.

Madhështinë e kësaj fitoreje pas një kohë tepër të vështirë për Barcelonën e tregon edhe një reagim i mbrojtësit Pique, i cili në rrjetet sociale shkruan se ‘u rikthyem’. Sakaq meritë të jashtëzakonshme ka edhe trajneri Xavi Hernandes i cili foli me superlative pas ndeshjes, duke u shprehur se ‘jemi klubi më i mirë në botë’ dhe se ‘dominuam një Real Madrid në fushë e saj’.

Ndërkohë në anën tjetër trajneri i Realit Ancelotti tha se ‘faji për këtë humbje është tij, pasi eskperiemtet me formacionin dështuan’.

Lojtari më i mirë në këtë ndeshje ishte Aubameyang, sulmuesi I rilindur pas largimit nga Arsenal që realizoi ‘dopietë’. Që prej ardhjes së tij në Katalonjës ka shënuar 9 gola në 11 ndeshje me Barcelonën, 9 në kampionat dhe 2 në Europa League.

Më këtë fitore Barcelona u ngjit në vendin e tretë në kampionat, me një ndeshje më pak se Real Madrid që udhëheq kampionatin me 66 pikë, 12 më shumë se katalanasit.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Krastë, Ministri i Mbrojtjes: Vatër serioze! Kanë shkuar 60 forca, po punohet për shuarjen