U-17/ Kombëtarja s'ia del të fitojë, kuqezinjtë e mbyllin grupin në vendin e parafundit (VIDEO)

U-17/ Kombëtarja s'ia del të fitojë, kuqezinjtë e mbyllin grupin në vendin e parafundit (VIDEO)

Kombëtarja U-17

Kombëtarja shqiptare U-17 e mbylli me barazimin 1-1 ndeshjen e tretë dhe të fundit në fazën ‘Elite Round’ kundër moshatarëve të Letonisë në stadiumin ‘Air Albania’, e vlefshme për kualifikueset e Kampionatit Europian 2023. Me dy pikë pas tre ndeshjeve dhe asnjë fitore, kuqezinjtë e Ervin Bulkut e mbyllin këtë fazë në vendin e tretë që nuk të dërgon në fazën e radhës, duke lënë pas vetes vetëm Letoninë me një pikë.

Ndeshja e zhvilluar në kryeqytet ishte e kontrolluar nga tanët, teksa në minutën e 27-të trajneri Bulku u detyrua të nxirrjte nga loja Bakiun për Bastarin, për shkak të një dëmtimi.

Goli i parë i ndeshjes u shënua nga kuqezinjtë e vegjël, me Dejvi Duron (Dinamo U-17) që mori 'zvarrë' mbrojtjen mike dhe e dërgoi sferën në rrjetë pasi kaloi edhe portierin. Në të 80 minutë miqtë barazuan me Ivulans, për të ndarë pikët në raundin e tretë dhe të fundit.

Në këtë grup, Franca U-17 e mbylli e para me nëntë pikë, Zvicra e dyta me katër pikë dhe kuqezinjtë me dy pikë për vendin e tretë. Letonia me një pikë mban vendin e fundit.

Pavarësisht renditjes dhe rezultateve, vlen të nënvizohet se Shqipëria U-17 ka bërë një paraqitje dhe një rrugëtim mjaft dinjitoz drejt finaleve të Kampionatit Europian  ‘Hungari 2023’, që në ndeshjet e raundit të parë, ku fituan ndaj një rivali si Suedia e duke barazuar me Uellsin, te ndeshjet e raundit të dytë, ku arritën dy barazime me Zvicrën e Letoninë, duke u renditur në 23 skuadrat më të mira për këtë grupmoshë.

Trajneri Bulku e nisi ndeshjen me këtë formacion titullar: Amarildo Dervishi (GK), Adi Kurti (c), Alion Damini, Glenis Belloj, Flavio Sulejmani, Klaus Kashari, Ergi Bastari, Kleo Shpuza, Kledi Marinaj, Dejvi Duro, Davide Avdullari.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League

VIDEO / 3 gola në pjesën e dytë, West Ham mund Fiorentinën në finale dhe fiton Conference League