Nga Kështjella në Kishë, udhëtimi i fundit i Princ Philip

Pas kambanave dhe të shtënave të armëve, nisi edhe udhëtimi i fundit i Princit Philip, bashkëshorti më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar.

I shoqëruar në nga 730 forca ushtarake, në makinën e dizenjuar nga vetë ai , trupi i princit u zhvendos nga Kështjella në Windsor për në Katedralen Saint Thomas aty edhe ku do të mbahet edhe mesha.

Sipër arkivolit janë vendosur zambakë, të zgjedhur nga vetë mbretëresha në përkujtim të emrin që ai i thërriste asaj.

 Në orën 15 do në të gjithë Mbretërinë do të ketë një minutë heshtja, ndërkohë që fluturimet do të ndalen në aeroportin e Londrës.


Lajmi kryesor:

Lamtumira e Fundit për Princ Philip! Duka që do të mbahet mend si një njeri me 'guxim


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?×

Lajmi i fundit

John

Vendimi negativ i BE, sekretarja për Marrëdhëniet me Jashtë e PS: Lajm që pritej! Sukses për Shqipërinë fakti që 27 vende i dhanë dritën jeshile!