UEFA bën prapakthehu? Gazpromi rus futet sërish në Champions League

UEFA bën prapakthehu? Gazpromi rus futet sërish në Champions League

Crvena Zvezda

Crvena Zvezda nga Beogradi luajti ndeshjen hapëse të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve në Angli kundër Manchester City-t dhe kështu ishte edhe më shumë në sytë e grupeve aktiviste, të cilët nuk anashkaluan faktin se sponsori kryesor i kampionëve serbë është një kompani ruse.

Pas fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës, UEFA ndërpreu të gjitha kontratat e sponsorizimit me Gazprom , i cili aktualisht është sponsori kryesor i Yllit të Kuq në futbollin evropian.

Crvena Zvezda luajti me bluza me logon e Gazprom sezonin e kaluar në Ligën e Evropës dhe UEFA iu përgjigj akuzave të asaj kohe duke thënë se këto janë çështje që janë në përgjegjësinë e klubeve individuale. Në Ligën e Kampionëve, presioni është edhe më i ashpër nga grupi aktivist Fossil Free Football , i cili i bën thirrje UEFA-s të marrë masa.

"Pas pushtimit rus të Ukrainës, UEFA nën presion ndërpreu kontratën me kompaninë shtetërore ruse Gazprom. Këtë vit, Gazprom po kthehet në Ligën e Kampionëve përmes sponsorizimit të fanellave të Yllit të Kuq. Gazprom nuk është vetëm një nga ndotësit më të mëdhenj të mjedisit në botë, por të ardhurat e kësaj kompanie financojnë drejtpërdrejt pushtimin e Ukrainës nga Rusia”, thuhet në reagim.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën

'Greqia nën presionin e BE-së për bllokadën ndaj Shqipërisë' Kathimerini: Jo vetëm Scholz, edhe presidenca spanjolle e acaruar me Athinën