Ukraina akuzon Rusinë për sulm kibernetik, sistemet kompjuterike të infektuara me viruse

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Ukraina tha të dielën se Rusia qëndron pas një sulmi kibernetik që goditi faqet e internetit të qeverisë së saj dhe se Rusia është angazhuar në një "luftë hibride" në rritje kundër saj.

Deklarata nga Ministria për Zhvillimin Digjital erdhi një ditë pasi kompania Microsoft tha se dhjetëra sisteme kompjuterike në një numër agjencish qeveritare ukrainase ishin infektuar me viruse dëmtuese.

"Të gjitha të dhënat tregojnë se Rusia qëndron pas sulmit kibernetik. Moska vazhdon të zhvillojë një luftë hibride dhe në mënyrë aktive po intensifikon përpjekjet në hapësirat informative dhe kibernetike," thuhet në deklaratën e ministrisë.

Sulmi vjen ndërsa shtohet rreziku i një ndërhyrjeje ruse të Ukrainës dhe bisedimet diplomatike për zgjidhjen e tensioneve duket se kanë ngecur. Microsoft tha në një postim të shkurtër të shtunën se zbuloi për herë të parë virusin keqdashës të enjten. Kjo përkonte me sulmin që goditi rreth 70 faqe interneti të qeverisë ukrainase.

Në një njoftim tjetër, Microsofti tha se sistemet e prekura "përfshijnë shumë organizata qeveritare, jofitimprurëse dhe të teknologjisë së informacionit."

Një drejtues i lartë i sigurisë kibernetike në sektorin privat në Kiev, Oleh Derevianko, tha për agjencinë Associated Press se sulmi ishte i ngjashëm me ato të fushatës ruse të spiunazhit kibernetik në vitin 2020 ndaj SolarWinds që kishte në shënjestër qeverinë amerikane./VOA/

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës