Ukraina dërgon grurë në Etiopi, 60 anije të tjera në vendet në nevojë

Ukraina dërgon grurë në Etiopi, 60 anije të tjera në vendet në nevojë

Ukrainë

 

Ukraina ka ndihmuar Etiopin me furnizime ushqimore, do dërgoj 60 anije me grurë  në vendet në nevoje

Ngarkesa e parë me grurë nga Ukraina është dërguar në Djibouti për t'u dërguar në Etiopi.Ukraina ka vendosur që të furnizoj vendet në nevojë, iniciativë e vendosur për të ndihmuar shtetet e tjera. Ngarkesa e parë e dërguar nga Ukraina ësht drejt Djiboutit, për t'u dërguar në vendin fqinj Etiopi, pasi vendi është përfshirë nga thatsira, tashmë prej shumë vitesh.

 Ambasada e Ukrainës në Etiopi konfirmoi se ngarkesa prej 25,000 tonësh në kuadrin e iniciativës "Grurë nga Ukraina" është veçmas përpjekjeve të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, që ka financuar dërgesat humanitare të grurit nga Ukraina.

Javën e ardhshme do të bëhet dërgesa e dytë me  30,000 tonë grurë, përsëri në Etiopi, ndërsa një anije e tretë është duke u ngarkuar me 25,000 tonë grurë për në Somali, thuhet në një deklaratë të ambasadës.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy bëri një njoftim muajin e kaluar për nismën e ndërmarr për të ndihmua vendet në nevojë dhe ao që janë më të goditura nga kriza ushqimore. Plani i Ukrainës është të dërgoj 60 anije në Etiopi, Sudan, Sudanin e Jugut, Somali, Kongo, Kenia, Jemen dhe vende të tjera.

Miliona njerëz në Etiopi, Somali dhe Kenia po vuajnë nga uria gjatë një thatësire pas një periudhe të gjatë pa reshje, ndërsa konfliktet në Etiopi dhe Somali e kanë përkeqësuar krizën.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky viziton Donbass! Sulm me dron në rajonin Kursk të Rusisë! Hungaria bllokon 18 miliardë kredi të BE-së për Kievin


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pogba një stres për Juventusin, Allegri: Ka luajtur 45 minuta që nga prilli

Pogba një stres për Juventusin, Allegri: Ka luajtur 45 minuta që nga prilli