Ukraina do të padisë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë për ndalimin e importit të grurit

 Ukraina do të padisë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë për ndalimin e importit të grurit

1693498548_grure.jpg

Ukraina do të padisë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë për refuzimin e tyre ndaj heqjes së ndalimit të importit të grurit ukrainas.

Kështu deklaroi përfaqësuesi tregtar i Ukrainës Taras Kachka në një intervistë për Politico.

Kievi synon të padisë vendet e Organizatës Botërore të Tregtisë. 

"Unë mendoj se e gjithë bota duhet të shohë se si sillen vendet anëtare të BE-së ndaj partnerëve të tyre tregtarë dhe Bashkimit të tyre, sepse kjo mund të ndikojë edhe në shtetet e tjera, është e rëndësishme të tregohet se këto veprime janë ligjërisht të gabuara. Dhe kjo është arsyeja pse ne do të ndërmarrë veprime ligjore”, tha Kachka.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamje spektakolare, flamuri shqiptar ngrihet në urën e Bushtricës në nder të 111 vjetorit të pavarësisë

VIDEO/ Pamje spektakolare, flamuri shqiptar ngrihet në urën e Bushtricës në nder të 111 vjetorit të pavarësisë