Ukraina 'frenon' avancimin rus në Donetsk

Ukraina 'frenon' avancimin rus në Donetsk

Ukraina deri më tani ka penguar një përpjekje për avancim rus në veri të rajonit të saj Donetsk, por qyteti i Slovianskut dhe zona të tjera civile janë duke u sulmuar, kjo njoftuar sipas zyrtarëve ukrainas.

Rusia ka rritur fokusin e saj në Donetsk, pjesën jugore të të cilit tashmë e kontrollon, pasi përfundoi pushtimin e rajonit fqinj Luhansk të dielën me kapjen e Lysychansk.

Moska thotë se shtyrja e plotë e ushtrisë ukrainase nga të dy rajonet është thelbësore për atë që ajo e quan "operacionin e saj special ushtarak", një ofensivë tashmë katër-mujore për të cilën Perëndimi thotë se është një luftë e paprovokuar agresioni.

Donetsk dhe Luhansk përbëjnë Donbasin, pjesën lindore të industrializuar të Ukrainës që ka parë betejën më të madhe në Evropë për breza dhe të cilën Rusia dëshiron ta kapë në emër të separatistëve të mbështetur nga Moska në dy republika të vetëshpallura popullore. Zyrtarët ukrainas thanë se luftime të ashpra po zhvilloheshin ndërsa forcat ruse u përpoqën të shtynin nga Luhansk në rajonin e Donetskut dhe drejt qytetit të Slovianskut.

“Ne po e frenojmë armikun në kufirin e rajonit të Luhanskut dhe rajonit të Donetskut”, tha guvernatori i Luhansk, Serhiy Gaidai për televizionin ukrainas

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë, vijon ofensiva ruse në Donbass! Rusia ndalon dy anije të huaja në portin e Mariupolit


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov, emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë ruse

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov, emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë ruse