''Astiri'', ose policët janë abuzues, ose gjyqtarët janë të shitur

Para tri ditësh, Policia ka ndaluar 10 manifestues, të cilët, sipas akuzës, kishin bllokuar rrugën gjatë protestave të “Astirit”. Ligji parashikon se bllokimi i rrugëve është një vepër penale dhe, duke qenë i tillë, parashikon një dënim deri në 3 vjet burg. Kodi përcakton se arrestimi mund të vendoset nga Policia në kushtet e flagrancës, edhe për të shmangur përsëritjen e krimit. Natyrisht, nuk diskutohet këtu për të drejtën kushtetuese për të protestuar, por nëse është e ligjshme apo jo që ta ushtrosh këtë të drejtë duke bllokuar qarkullimin rrugor, domethënë duke kufizuar lirinë e lëvizjes së qytetarëve të tjerë.

Dje, të dhjetë demonstruesit e arrestuar u paraqitën në Gjykatë dhe këtu një gjyqtar i liroi, duke prapësuar veprimin e Policisë dhe kërkesat e Prokurorisë. Pak orë më pas, një pjesë e atyre demonstruesve ishin sërish në shesh, sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Ngjarje si këto, që përsëriten çdo ditë në sallat e gjyqit, tregojnë inekzistencën e shtetit. Pasi këtu ka vetëm dy hipoteza për të shpjeguar se ç’ndodhi: ose Policia abuzoi me pushtetin e saj, duke arrestuar pa shkak demonstruesit, ose gjyqtari ka injoruar përgjegjësitë e tyre. Në rastin e parë, gjyqtari duhet të kërkojë inkriminimin e policëve abuzues. Në rastin e dytë, duhet të jetë Prokuroria që të nisë një hetim mbi gjyqtarin e korruptuar. Për fat të keq, nuk ka ndodhur as e para dhe as e dyta. Konkluzioni këtu është se ligji nuk vlen për askënd. Domethënë nuk ka shtet.

 

 

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • Papi: 17/10/2019 19:05

  Qeveria ben ligje per te ruajtur keq qeverisjen e saj Nqs ky ligj do ishte ne fuqi me 21 janar cdo bente rama? Edhe macron e aprovoi nje ligj te tille por duke pasur parasysh se kishte shpallur gjendjen e jashtezakonshme pa gjendjen e jashtezakonshme ky eshte hale jo ligj kete e verteton edhe cuni i fahriut qe bejne sikur e arrestojne dhe mbrenda dites del prape

  Përgjigju
 • Nardi: 17/10/2019 18:55

  Dhe kerkojme te hyjme ne BE. Ktu gjykata nuk pjerfh per ligjin qe miraton parlamenti.

  Përgjigju
 • Ilo: 17/10/2019 18:40

  Na rruat Reforma ne drejtesi, kjo reforme si negociatat e BE me Shqiperine me kujtojne shprehjen e famshme te karroces se socializmit ne 90 Ku Ramiz Alia ironizohej me shprehjen e famshme nje hap para tre hapa pas. Turp e rendesishme eshte qe qeveria e ka kopsitur mire gjobvenien popullit dhe po ja pin gjakun me pambuk.

  Përgjigju
 • redi: 17/10/2019 17:55

  A do ket shtet ?

  Përgjigju
 • Astir: 17/10/2019 17:24

  Duhet nje Gjyqtar me banim mbi Astir, per te kuptuar çeshtjen...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore