Një psikiatër italian nën hetim, i shërbente mafias shqiptare! Ekspertizë false super mafiozit Elvis Demçe si skizofren për t’i qëndruar larg burgut

Një psikiatër italian nën hetim, i shërbente mafias shqiptare! Ekspertizë false super mafiozit Elvis Demçe si skizofren për t’i qëndruar larg burgut

Elvis Demçe

Një mjek psikiatër në Itali është nën hetim nga autoritetet italiane se i ka shërbyer mafias shqiptare. Sipas asaj që shkruan Corriere mjeku Andrea Pacileo akuzohet për korrupsion dhe falsifikim, pasi i kishte siguruar një ekspertizë false kreut shqiptar të grupit që mbushi kryeqytetin italian me drogë, Elvis Demçe, që e mbante veten si “Zot” në Itali

Por nuk ka mbetur me kaq. Ai ka vënë në dispozicion studion e tij për Demçen që ai të takohej me bashkëpunëtorët e tij.

 “Gjëja e rëndësishme është psikiatria, është koka. Sepse me kokën qëndron gjithmonë jashtë, nëse të thotë mirë, për çfarëdo që të ndodhë…”.

Kjo është këshilla që një mik i besuar i ka dhënë Elvis Demçes për të shmangur kthimin në burg dhe që shefi shqiptar duket se e ka ndjekur me besnikëri, duke përdorur një raport të rremë psikiatrik të firmosur nga mjeku i spitalit San Giovanni, Andrea Pacileo.

Zyra e profesionistit, e hetuar për flasifikim dokumentesh dhe korrupsion, u kontrollua nga karabinierët. Prokurorët Francesco Cascini dhe Mario Palazzi zbuluan rrethanat gjatë procesit gjyqësor kundër organizatës mafioze të kryesuar nga 36-vjeçari Demçe, duke kundërshtuar kërkesën për masa alternative ndaj burgut të paraqitur nga mbrojtësit. 

Përgjimet dhe ndjekjet e kryera nga autoritetet në periudhën midis tetorit 2020 - kur Demçe përfundon në arrest shtëpiak në një procedurë të vjetër - dhe janarit 2022 - kur arrestohet sërish për trafik droge - zbulojnë se të paktën 15 herë që  36- vjeçari shkon në zyrën e psikiatrit.

Por në vend që të ndjekë rrugën e mbështetjes psikologjike, ai e përdor atë vend për të pritur bashkëpunëtorët në strehën e insekteve. Dhe para se të largohet, lë dy-treqind euro në tavolinën e mjekut. Në të njëjtën periudhë, gruaja dhe vajza e Fabrizio Piscitelli Diabolik e vizitojnë atë në shtëpi (përgjimet nuk ishin ende aktive).

36-vjeçari flet për planin e tij me partnerin e tij Massimiliano Rasori. Kjo është ajo që ofron për t'i gjetur një mjek të vetëkënaqur, edhe pse Demçe saktëson se ai tashmë e ka dokumentacionin që e cilëson si "bipolar, skizofrenik, paranojak, sociopatik dhe hetero-lesionist".

"Gjithçka e vërtetë," shton ai duke qeshur.

Dhe si të mos mjaftonte kjo, ai shton: «Llogaritni se do të jem narkoman. Vetëm kjo më mungonte, tani kam gjithçka”.

Kujtojmë se mediat italiane i kanë bërë jehonë aktivitetit kriminal të Elvis Demçes në Romë. Përmes një artikulli me titull “Droga, mbledhja e borxheve, egërsia. Kështu bota e krimit shqiptar hëngri Romën”, La Republica shkruante disa muaj më parë se historinë e bandave kriminale të Romës që mbushën me drogë kryeqytetin italian. Grupi i shqiptarëve, drejtuesit e bandës Arben Zogu, Dorian Petoku dhe Elvis Demçe, evidentohen si sigures të vendi të rëndësishëm në tavolinën e mafias italine. 

Gazeta i referohet hetimeve të antimafias së Romës kur shkruan se shqiptarët kanë arritur të ndërtojnë linja konkurruese të trafikut të drogës nga Kolumbia duke e sjellë atë në Itali me çmime konkuruese. Grupi kishte fituar terren në Romë dhe zgjeroi zonat e kontrollit ku shpërndante lëndën narkotike falë edhe lidhjeve me elementët e tjerë të krimit dhe bosët e mafias, disa prej të cilëve u ka njohur edhe në burg, derisa një grindje mes bandave rivale ka çuar në shkatërrimin e dy grupeve italo-shqiptare. Grupet kriminale drejtoheshin njëri nga Ermal Arapaj i njohur si ‘Ufo’, ndërsa nga ana tjetër ishte Elvis Demçe, i cili drejtonte grupin rival, të cilët janë arrestuar nga policia. Pas një aksioni ‘Blic’, të zhvilluar nga policia italiane mëngjesin e 18 janarit, u arrestuan 27 persona, duke u shmangur në këtë mënyrë disa vrasje të mundshme, për trafikun e drogës.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sociopati: 03/11/2022 17:58

  Pikerisht nje skicofren mund te kete plane per tu bere mbret i Romes. Sic e thot dhe shprehja e famshme e Duces: “Eshte me e veshtire te qeverisesh Romen sesa Italine.”

  Përgjigju
 • Erisa: 03/11/2022 14:33

  Jo, qe ky ka probleme me trurin kjo ska diskutim.Kjo verehet nga kendveshtrimi i pamjes se jashtme por thuaj ai mjeku psikiater ka thyer betimin dhe perdhosur punen e tij qe ka lejuar ne zYre te behen takime mes bandash

  Përgjigju
  • Pkjmgg: 04/11/2022 02:15

   Pse kur ja ka firmos fallco se paska hedh posht betimin

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

33-vjetori i PS-së, Gramoz Ruçi për Report Tv: Kënaqësi e madhe! Para 33 vitesh zonjat barazoheshin me gishtat e dorës, sot 50% e qeverisë janë zonja

33-vjetori i PS-së, Gramoz Ruçi për Report Tv: Kënaqësi e madhe! Para 33 vitesh zonjat barazoheshin me gishtat e dorës, sot 50% e qeverisë janë zonja