Universiteti i Tiranës akreditim maksimal për 6 vite! Rektori Hoxha: Tregoi vlerat dhe punën e palodhur të të gjithëve

Universiteti i Tiranës akreditim maksimal për 6 vite! Rektori Hoxha: Tregoi vlerat dhe punën e palodhur të të gjithëve

Universiteti Politeknik i Tiranës

Universiteti i Tiranës edhe Universiteti i Mjekësisë marrin për herë të parë marrin akreditimin e institucionit me vlerën maksimale prej 6 vitesh. Rektori i Universitetit të Tiranës, prof. dr. Artan Hoxha falenderoi të gjithë stafin akademik për kontributin.

Ai tha se “akreditimi i UT-së ishte një proces gjithëpërfshirës, i cili tregoi vlerat dhe përkushtimin e gjithsecilit prej jush. Ky moment vjen natyrshëm si certifikimi i punës së palodhur e të përkushtuar të personelit akademik, ndihmësakademik, administrativ, studentëve, bashkëpunëtorëve të Universitetit të Tiranës dhe të gjithë atyre ish-studentëve tanë që me arritjet e tyre janë mbështetje solide e një alumni që do të bënte krenar çdo IAL”.

Sipas tij, Universiteti i Tiranës ofron mendim shkencor bashkëkohor, zgjidhje funksionale e inovative, frymë bashkëpunimi duke u bërë faktor i rëndësishëm në zhvillimin e shoqërisë shqiptare.

Rekomandimet në zbatim të vendimit të Bordit të Akreditimit Nr. 03, datë 27.01.2023, “Për akreditimin periodik të institucionit të arsimit të lartë, Universiteti i Mjekësisë Tiranë”, janë si vijon:

Institucioni, të mbështesë e nxisë me tej mobilitetin e personelit akademik dhe studentëve. Institucioni, të mbështesë e nxisë më tej personelin akademik, për të rritur cilësinë e kërkimit shkencor dhe publikimeve në revista cilësore me faktor të lartë impakti. Institucioni, të përditësojë faqen e tij zyrtare të internetit edhe me informacione që lidhen me punën kërkimore shkencore të personelit akademik. Në përmbushje të rekomandimeve të mësipërme, Universiteti i Mjekësisë Tiranë duhet të hartojë një Plan Veprimi konkret dhe ta dorëzojë atë brenda 6 (gjashtë) muajve pranë Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë në Arsimin e Lartë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol