Urgjenca e pediatrisë plot, mbi 300 fëmijë në 24 orë! Virozat e stinës, fëmijët me temperaturë dhe kollë

Për shkak të virozave të stinës, ditët e para të Vitit të Ri i kanë gjetur prindërit në dyert e urgjencës pediatrike në QSUT, ku në 24 orë janë paraqitur mbi 300 fëmijë me problematika të ndryshme shëndetësore.

"Po pres goxha është fëmijë pa bërë 2 muaj, ka rradhë shumë, duhet të presim. Të shmangemi nga sëmundjet e tjera dolëm jashtë.

Do pres në rradhë çfarë të bëjmë, ku ka lek për privat. Ku di unë sa mjek ka brenda, jam i 108-ti në rradhë" - u shprehën disa prindër.

Rastet dominuese të urgjencave i përkasin foshnjave dhe fëmijëve nga 8-13 vjeç. Simptomat më të shpeshta janë temperatura, kolla dhe problemet respiratore.

"Me temperaturë, me kollë, i ka ikur zëri.

Bllokim, me viroza.

Me temperaturë.

Është periudhë e keqe tani, ftohen kalamajt. Me kollë, temperaturë, 9 vjec është cuni" - thanë disa prej prindërve.

Fluksi i madh i urgjencave pediatrike ka nisur që në muajin dhjetor, për shkak të virozave të stinës. Më të prekur, kanë rezultuar fëmijët që frekuentojnë cerdhet dhe kopshtet.

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Rama në Londër për samitin me liderët e BE, momenti kur pritet nga kryeministri britanik

VIDEO/ Rama në Londër për samitin me liderët e BE, momenti kur pritet nga kryeministri britanik