'Urgjente, më shumë se kurrë!' Ministrat e jashtëm të 7 vendeve letër Brukselit: Caktoni kohën kur do integrohet Ballkani Perëndimor në BE

Bruksel- Ministritë e Jashtme të 7 vendeve të BE i kanë drejtuar një letër  Bashkimit Europian lidhur me perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Ata bëjnë thirrje për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë avancimin e integrimit gradual midis Bashkimit Evropian dhe Rajonit.

“Ka ardhur koha për përparim vendimtar në procesin e zgjerimit të BE-së drejt Ballkanit Perëndimor. Një kohë e qartë dhe e arsyeshme për pranimin e tyre është më urgjente se kurrë” thuhet në letrën që mban datën 29 shkurt 2024,duke konfirmuar më tej se ‘Çdo vonesë do të dëmtojë besueshmërinë e BE-së dhe do të ketë një ndikim negativ në procesin e integrimit evropian të rajonit.”

Letra është firmosur nga ministrat e Jashtëm të Italisë, Çekisë, Austrisë, Kroacisë, Sllovakisë, Greqisë dhe Sllovenisë

Letra

Në konkluzionet e tij të 14-15 dhjetorit 2023, Këshilli Evropian ripohoi angazhimin e tij të plotë dhe të qartë për perspektivën e anëtarësimit në BE të Ballkanit Perëndimor dhe bëri thirrje për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të tyre, duke përfshirë avancimin e integrimit gradual midis Bashkimit Evropian dhe Rajonit.
Kanë kaluar më shumë se dy dekada që kur Këshilli miratoi Deklaratën e Selanikut. Ka ardhur koha për përparim vendimtar në procesin e zgjerimit të BE-së drejt Ballkanit Perëndimor. Një kohë e qartë dhe e arsyeshme për pranimin e tyre është më urgjente se kurrë.

Në këtë kontekst, ne mirëpresim dhe mbështesim Planin e ri të Rritjes të Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor. Ky plan ofron një mundësi konkrete për ta afruar rajonin me tregun e vetëm të BE-së, për të thelluar integrimin ekonomik rajonal dhe për të përshpejtuar reformat themelore. Nëse zbatohet me sukses, ai do të kontribuojë në nxitjen e konvergjencës socio-ekonomike, duke trajtuar ikjen e trurit nga rajoni, duke sjellë përfitime të prekshme për qytetarët e tij dhe duke mbështetur rrugën e Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE.

Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, siç nënvizohet në deklaratën e tyre të përbashkët të datës 22 janar 2024, kanë shprehur mbështetjen e tyre të plotë për objektivat e Planit të Rritjes dhe gatishmërinë e tyre për ta zbatuar atë. Duhet ta shfrytëzojmë këtë mundësi. Ky ishte edhe përfundimi i përbashkët i takimit të Ministrave të Jashtëm të “Miqve të Ballkanit Perëndimor” me partnerët e Ballkanit Perëndimor në Romë më 5 shkurt 2024.

Prandaj, ne bëjmë thirrje për angazhimin tuaj personal për të finalizuar me prioritetin më të lartë negociatat ndërinstitucionale për “Lehtësimin e Rritjes dhe Reformës për Ballkanin Perëndimor” përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian.

Koha është thelbësore. Çdo vonesë do të dëmtojë besueshmërinë e BE-së dhe do të ketë një ndikim negativ në procesin e integrimit evropian të rajonit.

Sinqerisht,

Antonio Tajani

Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës Italiane

Jan Lipavský

Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës Çeke

Alexander Schallenberg Ministër Federal për Evropën dhe Çështjet ndërkombëtare të Republikës së Austrisë

Gordan Grliq Radman

Ministër i Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Republikës së Kroacisë

Juraj Blanar

Ministër i Ceshtjeve me Jashtë dhe Evropiane i Republikës së Sllovakisë.

George Gerapetritis,
Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës Greke

Tanja Fajon

Ministër i Çështjeve me Jashtë dhe Evropiane të Republikës së Sllovenisë

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Koha: 01/03/2024 14:49

  2025 do ishte koha perfekte ne kete gjendje lufte

  Përgjigju
 • Qobani: 01/03/2024 10:46

  Rruga për tek SOJI I NJERIUT ashtë e gjatë,unë për veti arrita tek krokodili ku jan klerikët fetar asnji nuk po e ndigjojë ?dashta ti përshëndes muaji i Rahmetit po afrohet të punojm sbashku për tek SOJI I NJERIUT

  Përgjigju
 • Turi: 01/03/2024 10:33

  Bushtra plak tani qe ka friken e Rusise kerkon ti shpejtoje procedurat gje qe tregon se ata nuk ii duan vendet e ballkanit ne BE por thjesht ta kene ballkanin si kufirin e tyre qe mos te futet Rusia dhe nese neser arrijne nje mareveshje me Ruset ne perseri do te jemi ata mjerane jashte Europe dhe gjithmone qytetare te dores se dyte

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Dua Lipa në kopertinën e 100 njerëzve më me ndikim në botë

Dua Lipa në kopertinën e 100 njerëzve më me ndikim në botë