Ushqim dhe Hi-tech në këmbim të plumbave, Putin kthehet në Korenë e Veriut  pas 24 viteve

Ushqim dhe Hi-tech në këmbim të plumbave, Putin kthehet në Korenë e Veriut  pas 24 viteve

Vladimir Putin dhe Kim Jong-un

Vladimir Putin nuk e kishte kaluar kufirin ruso-koreane që nga korriku i vitit 2000, kur, si president i ri, vizitoi liderin suprem të atëhershëm Kim Jong-il. Putin kthehet sot në Korenë e Veriut për të takuar djalin e tij, Kim Jong-un.

Një vizitë e jashtëzakonshme, edhe pse e pritshme, e cila shqetëson Perëndimin dhe mund të çojë në "përfundimin e mundshëm të një marrëveshjeje të partneritetit strategjik global" edhe për "çështjet e sigurisë".

"Një vendim përfundimtar për nënshkrimin do të merret në orët në vijim," shpjegoi këshilltari diplomatik i Kremlinit, Yuri Ushakov, duke thënë se Putin do të lëshojë "deklarata për shtypin", do të marrë pjesë në një koncert në nder të tij dhe do të shoqërohet, ndër të tjera, nga kreu i diplomacisë Sergej Lavrov, ministri i ri i Mbrojtjes Andrej Belousov, zëvendëskryeministri për energjinë Aleksandr Novak dhe kreu i agjencisë ruse të hapësirës Roscosmos Jurij Borisov.

Udhëtimi i dytë i Putinit në Korenë e Veriut në pothuajse një çerek shekulli vjen nëntë muaj pasi Putin priti Kim Jong-un në Lindjen e Largët Ruse, siç kishte ndodhur tashmë në vitin 2019. Më pas të dy udhëheqësit shkëmbyen lavdërime, por ata nuk kishin përfunduar asnjë marrëveshje. Të paktën zyrtarisht.

Edhe pse Moska dhe Pheniani e kanë mohuar vazhdimisht, Uashingtoni dhe Seuli në fakt dyshojnë se Koreja e Veriut po furnizon Rusinë me raketa dhe municione për të mbështetur përpjekjet e luftës në Ukrainë, duke shkelur rezolutat e OKB-së. Sipas vlerësimeve të tyre, midis gushtit të kaluar dhe shkurtit, Pheniani dërgoi rreth 6700 kontejnerë në Rusi, të afta të përmbanin më shumë se 3 milionë predha artilerie ose 500 mijë predha raketahedhëse.

Sipas vëzhguesve të OKB-së, të paktën një raketë balistike e lëshuar janarin e kaluar nga Rusia drejt një qyteti ukrainas është prodhuar në Pheniang. Por sipas shkencëtarit politik rus Sergei Markov, Rusia do të kërkonte vetëm municione në Korenë e Veriut, por edhe punëtorë ndërtimi madje edhe vullnetarë për të luftuar në Ukrainë.

Në këmbim të ndihmës ushtarake, Moska do t'i sigurojë Kim Jong-un teknologjinë dhe ekspertizën për programin e tij satelitor, ushqim për të trajtuar mungesat ushqimore të vendit dhe mbështetje diplomatike.

Marsin e kaluar, për shembull, Rusia përdori veton e saj brenda Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të refuzuar rinovimin vjetor të misionit që monitoron shkeljet e sanksioneve ndërkombëtare të vendosura kundër Koresë së Veriut për programin e saj bërthamor. Një tjetër favor për Phenianini cili shprehu mirënjohje.

Dje Kim Jong Un e përkufizoi veten si "vëllai i palëkundur në armë" i Rusisë. Dhe tashmë gjatë udhëtimit të tij në Rusi shtatorin e kaluar ai kishte deklaruar se lidhjet me Rusinë ishte "priorieti i tij kryesor".

Marrëdhëniet midis dy vendeve datojnë që nga epoka sovjetike, por ishin ftohur pas rënies së BRSS. Në dy vitet e fundit, kënaqësitë e ndërsjella janë kthyer në përfitime reciproke. Rilindja e marrëdhënieve midis dy vendeve, ndër më të sanksionuarat në botë, në fund të fundit, është në dobi të të dy liderëve: forcon legjitimitetin e brendshëm të Kim dhe kontribuon në përpjekjet e Putinit për t'u treguar kritikuesve të tij se ai ka miq në të gjithë botën dhe alternativat ndaj sanksioneve perëndimore dhe një rend botëror të udhëhequr nga SHBA.

Në të njëjtën frymë, në fund të dy ditëve në Korenë e Veriut, kreu i Kremlinit do të shkojë në Vietnam, një tjetër partner i Moskës që nga koha sovjetike, por që kohët e fundit kishte thelluar marrëdhëniet me armikun historik amerikan. Në Hanoi pritet edhe një deklaratë e përbashkët dhe nënshkrimi i një sërë dokumentesh dypalëshe.

Ndërkohë, në Rusi, Ministria e Mbrojtjes po vazhdon punën e saj për riorganizimin dhe rinovimin. Pasi Belousov mori postin e Sergej Shoigu si shef i departamentit dhe disa drejtues u arrestuan me akuza për korrupsion, dje kreu i Kremlinit propozoi katër zëvendësministra të rinj, duke përfshirë Pavel Fradkov, djalin e mitur të ish-kryeministrit dhe ish kryetarit të SVR Mikhail Fradkov, kushërira e tij Anna Tsivileva, e cila është tashmë e nënshtruar nga sanksionet e BE dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Gruaja e ish-guvernatorit të rajonit të Kemerovës dhe tani ministri i Energjisë Sergei Tsivilev, si dhe vajza e një kushëriri të Putinit, Tsivileva është kryetare e bordit të drejtorëve dhe aksionerja kryesore e kompanisë së qymyrit Colmar Group dhe, deri vonë, ishte gjithashtu një drejtues i fondit shtetëror për "Heronjtë e Ukrainës", i cili mbështet ushtarët rusë që marrin pjesë në konfliktin në Ukrainë.

Xh.K/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Pas samitit të NATO, Orban takohet me Trump: Mund të rikthejë paqen në Ukrainë

Pas samitit të NATO, Orban takohet me Trump: Mund të rikthejë paqen në Ukrainë