Ushtria amerikane, rrëzohet avioni luftarak F-35 më i shtrenjtë

Avioni F-35

Ushtria amerikane ka pësuar humbjen e parë në avionët e saj F-35, i cili është rrëzuar në Karolinën e Jugut, njoftuna trupat detare.

Ndërkohë, piloti ka arritur të dalë me parashutë para se avioni të rrëzohet, duke shpëtuar.

Sipas autoriteteve bëhet e ditur se kanë nisur menjëherë hetimet për zbulimin e shkakut të rrëzimit të avionit. F-35 janë avionët më të shtrenjtë luftarakë që ka ushtria amerikane.

Për shitjet globale janë parashikuar në më shumë se 3 mijë avionë. Mirëpo ky program ka marrë kritika të shumta si për koston e tij, ashtu edhe për efektivitetin në luftime.

Avioni F-35 i përfshirë në incident kap një vlerë prej 100 milionë dollarë.

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Sali Berishës për të kandiduar për kryetar të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Disa nga xhevahirët që 'pushtuan' foltoren e Berishës dhe 'do reformojnë' Partinë Demokratike