Ushtria ukrainase: Fokusi rus në zonat Severodonetsk dhe Bakhmut

Ushtria ukrainase: Fokusi rus në zonat Severodonetsk dhe Bakhmut

1655325866_Capture.JPG

Ushtria ruse i ka përqendruar përpjekjet e saj në zonën Bakhmut të rajonit të Donetsk dhe një sulm të vazhdueshëm në Severodonetsk, shkruan Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës në një përditësim në Facebook.

"Armiku vazhdon të përpiqet të vendosë kontrollin e plotë mbi qytetin e Severodonetsk. Ata po sulmojnë qytetin dhe luftimet vazhdojnë," thuhet në raport.

Ushtria ruse ka hapur zjarr ndaj njësive ukrainase në zona të ndryshme në ose afër Severodonetsk dhe ka bombarduar një numër qytetesh në zonën e Bakhmut por edhe qytete dhe qytete në pjesë të tjera të vendit.

“Ushtarët ukrainas zbuluan dhe shkatërruan një grup sabotazhi dhe zbulimi të armikut në rrugën midis Yehorivka dhe Shevchenko në Rajonin e Donetskut”, tha Shtabi i Përgjithshëm.


Lajmi kryesor:

Macron, Scholz dhe Draghi në Kiev, mbështesin kandidaturën e Ukrainës për t'u bashkuar me BE! Zelensky: Shtoni sanksionet ndaj Rusisë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi