Vaksina antiCOVID e kompanisë Johnson & Johnson aplikon për autorizimin e përdorimit në Europë

Një tjetër kompani e cila ka prodhuar vaksinën antiCOVID kërkon autorizimin nga Agjencia Europiane e Barnave për t’u përdorur në Europë.

Komisioni Europian njofton në faqen e tij në Twitter se një tjetër prodhuese vaksinash ka aplikuar pranë Agjencisë Europiane të Barnave për të marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës saj në vendet e Europës.

Bëhet fjalë për prodhuesit e Janssen/Johnson & Johnson të cilët kërkojnë që vaksina e tyre të përdoret kundër koronavirusit në Kontinentin e Vjetër.

Sipas procedurave të ndjekura dhe me vaksinat e fundit, Agjenci Europiane e Barnave duhet të kryejë një vlerësim të pavarur dhe shkencor për të parë efektivitetin dhe sigurinë e vaksinës për të autorizuar më pas përdorimin e saj në BE.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha