Vaksinimi kundër virusit kthehet në shpresë për turizmin e 2021! Operatorët turistikë: Presim rezervime pas majit

Turizmi vijon të jetë një nga sektorët më të goditur nga pandemia COVID-19. Teksa e mbylli vitin 2020 me rënie të theksuar, edhe vitin 2021 e ka nisur përsëri në tkurrje. Tashmë operatorët e sektorit turistik i kanë varur shpresat tek procesi i vaksinimit por jo vaksinimi në Shqipëri, por në shtetet e huaja, pasi vendi ynë nuk ka aplikuar masa të ashpra, të tilla si mbyllje kufijsh apo kërkesa e tamponit.

“Me përhapjen e lajmit të vaksinës në janar të 2021 u dha edhe një shpresë për sektorin e turizmit. Mund të themi se do të jetë një vit ende për mbijetesë”, shprehet përfaqësuesja e një agjencie turistike Jeta Hoxha.

“Kemi shpresë më të madhe nga sa e kishim disa ditë më parë që të paktën të iki faza e frikës së madhe dhe fillimisht të çlirohen nga frika brenda shteteve të tyre dhe më pas të fillojnë të lëvizin”, thotë operatori turistik Xhimi Lamaj.

Operatorët e turizmit Xhimi Lamaj dhe Jeta Hoxha thonë se të gjitha rezervimet e vitit  2020 që u shtynë për këtë vit deri në maj janë të anuluara, ndërsa pritshmëritë janë për riaktivizim të tyre përtej kësaj periudhe.

“Rezervimet kanë filluar por janë lënë pezull deri në lehtësimin e masave nga shtetet që do të vijnë këtu tek ne. Pjesa e rezervimeve të vitit 2020 që janë anuluar kanë filluar që këtë vit ri-mendohet ardhja tek ne por po shikohen çmimet”, tha Hoxha. 

“Nga nëntori i vitit të kaluar e vitit të kaluar deri më tani nuk kemi asnjë lloj lëvizje asnjë lloj hyrje, asnjë lëvizje. Të gjitha prenotimet për deri në maj janë të anuluara”, shprehet Lamaj.

Në muajin e parë të vitit numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri, ka rënë me 25.7% krahasuar me vitin 2020. Hyrjet më të mëdha gjatë këtij muaji ishin nga Kosova dhe Zvicra, dhe rënia më e madhe me Greqinë dhe Spanjën.

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Çmimet e 'çmendura' të energjisë, vetëm në tetor u blenë rreth 65 milionë euro në treg të lirë