Vangjeli në Kontrast: Ja fituesit e vërtetë të zgjedhjeve, nga Rama dhe Elisa deri tek Agron Duka! Berisha ende si sapun 15-lekësh Rrogozhine

 

Analisti Lorenc Vangjeli ka sjellë një panoramë paksa ndryshe nga ajo që evidentuam nga zgjedhjet e 14 majit në emisionin Kontrast, në Report Tv. Duke analizuar reagimin e parë të Ramës pas rezultateve për kryetar bashkie, për analistin Rama ëhstë në dijeni se fituesit e vërtetë në zgjedhje në fakt janë shumë herë më pak nga çfarë u pa nga ngjyrimet “mavi” të hartës.

“Nëse do kishte fituar me një ton më tepër do ishte një fitore triumfaliste. Rama e ka kuptuar se ka vetëm 5 fitues, është ai vetë, Spiropali, Veliaj (por që në Tiranë nuk ishte garë por Erioni është faktor i rëndësishëm në politikë, Gjinkuri (i dha fitore të pastër dhe të pa ndotur) është edhe trinomi Sako, Çela dhe Vangjush Dako. Dy faktorë të tjerë që u evidentuan si fitues në këto zgjedhje është Tom Doshi që është kudo në terren dhe Agron Duka i cili pas 4 palë zgjedhjesh që ai s’kishte konkurruar, u dëshmua partia më e madhe. Më bëri përshtypje ky fakt. Një lëvizje personale por e mençur e Dukës ka arritur një rezultat impresionues me rreth 45 mijë votash. Kjo do të thotë që lëvizja e individit, ka një rëndësi të posaçme. Dhe alibia më vodhën... Nëse do të kishte mundësi për të vjedhur, do vidheshin të Dukës. Ndërkohë nga ana tjetër humbës është vetëm Doktori, sepse Meta hyri në zgjedhje me risk zero. Dha me qira siglën e partisë dhe mori kandidatët e Këshillit Bashkiak.”- tha Vangjeli.


Lajmi kryesor:

Kadilli në ‘Kontrast’: Berisha mos t’i akuzojë qytetarët se kanë shitur votën! Rithemelimi s’u jep shpresë njerëzve


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?



×

Lajmi i fundit

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë