Vangjeli: Selia e PD, si ‘dhomë paniku’ e filmave hollivudianë! Duhet zgjidhje politike dhe jo gjuha e kallashnikovit

Analisti Lorenc Vangjeli tha mbrëmjen e së premtes së situata e krijuar në Partinë Demokratike kërkonë një zgjidhje politike. Në emisionin ‘Kontrast’ në Report Tv ai e krahasoi selinë e PD-së me dhomat e panikut në filmat hollivudianë ku familjarët e trembur nga ndonjë sulm presin zgjidhje nga policia.

Vangjeli tha se edhe në vitin 1997 kur fliste kallashnikovi, palët sërish zgjidhjen e gjenin vetëm tek komunikimi politik.

“Kjo që po ndodh ka të bëjë me një teknikalitet. Sepse njësoj si në ato filmat e Hollivudi, selia e PD është kthyer si ato dhomat e panikut. Ku në rast rreziku familjarët mblidheshin deri në ardhjen e policisë që t’i shpëtojë. Ti mund të rrish brenda i mbrojtur nga blindi, por nuk del do të bësh fushatë. Ka një nevojë ulëritëse për zgjidhje politike.
Politika shqiptare s’ka qenë kurrë kaq e polarizuar. Edhe në vitin 1997 kurrë zgjidhja nuk vinte nga kallashnikovi, por nga zgjidhjet politike. Nëse vijohet me këtë mënyrë, do të ketë vetëm agoni” – tha Lorenc Vangjeli për ‘Kontrast’ në Report TV.

M.Q./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet