'Varja e ekonomisë tek turizmi, rrezik i lartë', Doriana Musai: Mund të ketë mbingopje të turistëve me Shqipërinë

 

Planifikuesja urbane, Doriana Musai duke folur për turizmin në 'Repolitix' theksoi se ngritja e turizmit në vendin tonë mund të rrezikoj në të ardhmen mbiturizmin, pra mund të ketë ngopje të turistëve që vijnë në vendin tonë. Që të shmanget kjo duhet strategji dhe qëndrueshmëri.

'Ajo që mungon është planifikimin e turizmit. Është punuar me reklamën. Por nuk ka planifikim. Nga ana e shtetit duhet planifikuar turizmi. Duke punuar me marketingun rrezikohet me over turizmin. Ksamili duhet identifikuar me emrin e vet dhe identitetin e vetë.  Është çështja e planifikimit të gjithë sektorëve të turizmit. Të varësh gjithë ekonominë tek turizmi është rrezik i lartë. Është sektori i paqëndrueshëm. Mbiturizmi mund ta shkatërrojë sektorin. Prandaj duhet planifikim. Ne jemi në ngjitje, në një moment kurba do ngopet dhe mund të ketë rënie. Nuk shfaqet një shenjë sigurie. Turizmi nuk mjafton. Tregu në qendër të Mesdheut ku kemi përballë Italinë, Kroacinë, Greqinë duhet të jemi të kujdesshëm dhe ta ruajmë rritjen. Do vijë një moment kur turisti do ngopet me njohjen.'


Lajmi kryesor:

Efekti i turizmit/ Eksperti në 'Repolitix': Ky sektor po bëhet lokomotivë! Dervishaj: Ka rritje, por nuk ka menaxhim


G.K/I.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Dëshmia, dy oficerë policie lanë pozicionet e tyre dhe u vunë në kërkim të atentatorit të Trumpit përpara se ai të qëllonte

Dëshmia, dy oficerë policie lanë pozicionet e tyre dhe u vunë në kërkim të atentatorit të Trumpit përpara se ai të qëllonte