Vasili mbron Metën dhe sulmon Ramën: Si mund t'u besohet ftesave të 'bablokut' për dialog?

TIRANË- Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka vijuar mbrojtjen e presidentit Ilir Meta, duke sulmuar kryeministrin Edi Rama.

Vendimin e opozitës së bashkuar për të mos u ulur në një tryezë dialogu me kreun e qeverisë për zgjidhjen e krizës, Vasili e argumenton se ftesa nuk ka qenë e sinqertë, teksa e ka etiketuar Ramës si "armik të dialogut". 

Ai vë theksin se vendi është në një krizë politike, por sipas numrit dy të LSI-së, fajtor për këtë është kryeministri Edi Rama. Reagimin e tij, pasi ka listuar një sërë akuzash për shefin e ekzekutivit, Vasili e mbyll me një pyetje: Si mund t'u besohet ftesave të bablokut  (Rama) për dialog?

Njoftimi i plotë
Rama armik i dialogut sulmon Presidentin mik te dialogut!! Asnje proces politik i Shqiperise brenda dhe jashte vendit nuk mund te beje as edhe nje hap perpara pa dialogun politik. Pse e sulmoi babloku Kryeminister, Presidentin e Republikes? Shkaku eshte shume i qarte dhe vija e ndarese mes tyre po ashtu. Vetem e vetem se presidenti u perpoq dhe beri gjithshka per dialog politik brenda kompetencave te tij kushtetuese dhe ndergjegjes patriotike te tij. Por se ç'karagjoz eshte babloku kete e tregon qarte edhe kokefortesia e tij prej te semuri psikik per te vazhduar me komisionin e paligjshem te gjysmeparlamentit te tij per ti bere shantazh presidentit edhe pasi venecia i tha qe kjo eshte budallek.

Dialogu eshte premise dhe kusht themelor qe proceset te nisin dhe te shkojne deri ne fund,ne te kundert ato ose deshtojne ende pa nisur mire ose degradojne e degjenerojne ne rruge e siper duke mos perfunduar kurre. Shqiperia politike megjithe veshtiresite,polarizimin pse jo dhe mungesen e eksperiences gjithmone e ka gjetur nder vitet e pluralizmit rrugen e komunikimit politik,bashkebisedimit apo dialogut thene me thjesht. Per here te pare Shqiperia ka nje individ, qe urren dhe kundershton me te gjithe fuqine dialogun dhe ky eshte Edi Rama.Ky peng i klaneve te zeza kriminale lufton me cdo mjet kunder dialogut sepse per te nuk ka Shqiperi,por ka vec interesa personale,qe duhen permbushur patjeter pavaresisht izolimit dhe rrenimit te vendit. Ky bablok i perkufizuar keshtu nga miqte e tij te krimit e di shume mire se pranimi i dialogut eshte cilesi e patrioteve dhe jo e tradhetareve te atdheut si ai.

Perballe ketij Babloku opozita ka vendorur vullnetin e saj atdhetar dhe te palekundur per dialog konstruktiv dhe nga pozita te barabarta,
ndonese perballe saj ndodhet nje karagjoz kryeminister qe punon ore e cast kunder vendit te tij. Ndaj edhe Pyetja e madhe dhe e pakapercyeshme per te gjithe shqiptaret e nderkombetaret kudo qe jane eshte : Si mund tu besohet ftesave te bablokut per dialog?

Postimi i plotë i ish-deputetit Petrit Vasilit

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se në mars do të ketë një datë konkrete për çeljen e negociatave Shqipëri-BE?

Komento

Komente

 • edi: 07/10/2019 02:48

  Se fundi edhe ty te ka ardhur rralla per SPAK , NDOSHTA E THUA SE ESHTE SHETITJE ,POR JO ESHTE QE JASHTEQITJET SI JU ME BERISHEN ,METEN .LULUSHIN DHE MONIKEN DHE TERE JU SUFLERET QE LLOMOTITNI SO PER GREVA E PROTESTA NE DEMOKRACI .KUR JU E KISHIT QEVERINE PER GATI 25 VITE NUK JU DEGJUAM ,KESISOJ FRYMEZIMI DHE SHPREHJE ,POR ISHIT TE DESTINUAR TE MBLIDHNIT TE VJELAT NGA DJERSA E PUNA POPULLIT . Sic shihet Moska u harrua nga Gjykata gjate demonstratave ,qe krijuat per te sjelle Ruset me parate qe ju ndihmuan .Vollet per 8 vite te Mjalta ne Qeverine Berisha ,por prape nuk u vute ne qetesi por lidhje me Ruset dhe disa vende demokrate Komuniste qe do dalin se shpejti ne gjykate . Je impresionuar shume nga grevat ne Hong Kong ,por ajo qeveri eshte si moter me ju kur Qeveriset Popullin Shqipetar ,Tani e kthen pllaken se ju jeni vuktima Kodoshe e Bushtra dje ,Sot jeni kethyer si Kodoshe e Bushtra te VIRGJERUAR , Hey duhet besuar ,Ndaj bien Termete ne favor tuaj KERME

  Përgjigju
 • Zyberi: 06/10/2019 19:08

  O yyyyt babloku eshte DIKTATORI

  Përgjigju
 • kasem gahinji: 06/10/2019 19:07

  hic mos i besoni,nuk keni pse shkoni ne dialog.sic dorzuat mandatet me vullnetin tuaj,ashtu qendroni,shkemb graniti ku duhet te qendroje burrnesha.rama do tiu ricikloje sepse keshtu thote europa.por ju mos bini ne kurthet e armiqve imperialiste.heme e lumte se lsi eshte parti e shkolleshumeve.mos ulni nivelin te dialogoni me shkollepaktit.o qir vasil,ajo kejdi e mori dhiplomen apo jo.jo dhiplomen e jales,por te UT

  Përgjigju
 • YYY: 06/10/2019 12:49

  Jo ne kuptimin qe thote ky plehra, po "Babloku" paska qene ilaci i ketyre maskarenjve. Jua ka sh...dhyer rracen e qelbur. E mira eshte se nuk do ndaloj.

  Përgjigju