Vasillaq Zëri përcillet për në banesën e fundit, Meta: Ishte magjistar i topit

Sot është përcjellë për në banesën e fundit ish-futbollisti i shquar, Vasillaq Zëri. Ai ndërroi jetë dje në moshën 66-vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë. Në homazhe ishin të pranishëm miq, sportistë, por edhe politikanë. Mes tyre ishte edhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Pasi i shprehu ngushëllimet familjes Zëri, të afërmve dhe kolegëve, Presidenti Meta u shpreh para mediave se Zëri la gjumë të pashlyera në futbollin shqiptar.

“Është një humbje shumë e madhe dhe tepër e parakohshme për të gjithë sportdashësit, për të gjithë botën e futbollit.  Me nderim të veçantë por edhe trishtim të thellë u përula sot për herë të fundit përpara Vasillaq Zërit, këtij futbollisti të madh e të paharruar të viteve '70-'80, i cili jo vetëm njihej si magjistari i topit, teknikës dhe driblimit, por edhe si gjeneratori i kompozimit të trios së jashtëzakonshme Zëri, Përnaska, Ballgjini, që la gjumë të pashlyera në futbollin shqiptar. Ne do ta nderojmë Zërin edhe si trajner e edukator i fëmijëve dhe brezave të rinj me futbollin, por edhe me vlerat më të mira qytetare’u shpreh Presidenti Meta.

Zëri ishte një nga futbollistët virtuoz dhe bënte pjesë në atë që u quajt brezi i artë i Dinamos së Tiranës ekip me të cilin luajti që nga viti 1974 deri në vitin 1983 ndërsa në vitet 1976-1982 Zëri zhvilloi edhe 6 ndeshje me ekipin Kombëtar. Ndërkaq në vitin 2001 Vasillaq Zëri drejtoi edhe Shqipërinë e 21 vjeçarëve. Vasillaq Zëri ka qënë pjesë për vite me radhë edhe e strukturave të FSHF-së ndërsa Federata e ka nderuar atë me titullin “Nderi i Futbollit Shqiptar”.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    “Pol i tretë?!” A duhet që 20 partitë e reja të bashkohen kundër PS, PD, LSI?

Komento

Komente

  • Delinquenti: 26/01/2019 14:28

    Sot eshte njeri I mire dhe besoj qe ishte I mire sic flasin shum, po' per spiunlliqet qe bote ke shefat pse nuk kujtohet njeri me I kujtu apo ku nderron jete tjetri vetem te mira duhen thene........

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bora gjysmë metri/ Fshati Panarit në Korçë me 40 familje i bllokuar prej 13 ditësh, banorët tentojnë të hapin vetë rrugën, por pa sukses