Vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Miami, gjendet e vdekur vajza 7-vjeçare e zjarrfikësit

Vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Miami, gjendet e vdekur vajza 7-vjeçare e zjarrfikësit

Operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë ende në Miami, edhe pse tanimë shpresat se ka ende persona të gjallë nën rrënoja janë venitur.

Viktimat e fundit të nxjerrë nga rrënojat është vajza shtatë vjeçare e një zjarrfikësi dhe dy të tjerë.

Babai i së miturës, nëntë ditët e fundit kishte qenë i pranishëm në operacionet e kërkim-shpëtimit dhe ishte i pranishëm edhe në momentin që trupi i 7 vjeçares u nxorr i pajetë nga rrënojat.

Vajza quhet Stella Cattarossi dhe deri tani është fëmija i tretë i nxjerrë i pajetë nga rrënojat.

Në momentin e rrëzimit të ndërtesës Stella gjendej në shtëpi me nënën e saj,  gjyshërit dhe një teze që kishte ardhur të vizitonte familjen nga Argjentina.

Një dëshmitar tha se babai i Stella-s në momentin që e bija u nxor nga rrënojat e mbuloui atë me xhaketëtn e tij dhe i vendosi një flamur të vogël amerikan mbi të dhe e nxori jashtë zonës.

Pas nëntë ditësh kërkime bilanci i viktimave ka arritur në 22, ndërkohë që të paktën 126 persona vazhdojnë të jenë ende të zhdukur.

Askush nuk është nxjerrë i gjallë nga rrënojat deri tani, që nga orët e para pasi blloku i apartamenteve Champlain Toëers South u shemb në orët e para të së enjtes së kaluar. Arsyeja e shembjes është ende e paqartë.  Por një inspektim i vitit 2018 kishte paralajmëruar për defekte "të mëdha" të dizajnit në modelin origjinal të bllokut.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Presidenti Begaj uron për Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve: Gëzuar 1 Qershorin fëmijë të dashur

Presidenti Begaj uron për Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve: Gëzuar 1 Qershorin fëmijë të dashur