Vdekja e presidentit të Iranit, çfarë pritet të ndodhë me Shtetin Islamik?

Vdekja e presidentit të Iranit, çfarë pritet të ndodhë me Shtetin Islamik?

1716189256_iran.jpg

Nënkryetari i Iranit, Mohammad Mokhber

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi dhe shoqëruesit e tij, përfshirë ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian, janë gjetur të vdekur në vendin ku u rrëzua një helikopter në veriperëndim të Iranit.

Po çfarë do ndodhë më tej me shtetin islamik?

Kushtetuta e Iranit ofron zgjidhje për rastet kur një president është i paaftë për të kryer detyrat e tij për shkak të sëmundjes, vdekjes ose shkarkimit nga parlamenti.

Automatikisht në këtë post ngarkohet zëvendëspresidenti, në këtë rast, Mohammad Mokhber. Ai do të drejtojë punët e vendit dhe së bashku me krerët e parlamentit dhe gjyqësorin të mbikëqyrin zgjedhjet për një president të ri maksimumi brenda 50 ditësh.

Kjo do të ndodhte vetëm me konfirmimin e liderit suprem, i cili ka fjalën e fundit në të gjitha çështjet shtetërore në Iran. Tashmë qe mediet shtetërore konfirmojnë se presidenti Ebrahim Raisi ka vdekur, Irani do të vihet në lëvizje për të mbajtur zgjedhjet.


Lajmi kryesor:

Presidenti iranian Ebrahim Raisi humb jetën pas rrëzimit të helikopterit, nesër ceremonia mortore! 5 ditë zie në Iran


B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit