Vdes në moshën 92-vjeçare fituesja e çmimit ‘Nobel’ në Letërsi, Alice Munro

Vdes në moshën 92-vjeçare fituesja e çmimit ‘Nobel’ në Letërsi, Alice Munro

Alice Munro

Ka vdekur në moshën 92-vjeçare fituesja e çmimit ‘Nobel’ në Letërsi, Alice Munro.

Shkrimtarja kanadeze e tregimeve të shkurtra ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Port Hope në Ontario. Ajo lindi në Wingham, Kanada më 10 korrik 1931.

Prej më shumë se një dekade Alice vuante nga demenca.

Munro shpesh krahasohej me shkrimtarin rus Anton Chekhov për dhembshurinë e gjetur në tregimet e saj.

Ndërkohë që ishte e para kanadeze që fitoi çmimin “Nobel” në vitin 2013 dhe e para që u citua ekskluzivisht për tregimet e shkurtra.

Tregimi i saj i parë daton në vitin 1950 kur ajo ishte studente në Universitetin e Ontarios Perëndimore,  me titullin “The Dimension of Shadow” (Dimensioni i hijes).

Në vitin 1968 ajo botoi koleksionin e saj të parë te tregimeve “The Dance of Happy Shadows”.

Ndërsa  gjithashtu në 2009 fitoi çmimin “Man Booker”.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Zëvendës-Shefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti

Zëvendës-Shefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti