61 anëtarët e Këshillit Bashkiak Tiranë! Socialistët s’kanë 'nevojë' për askënd! Meta-Berisha s’i kalojnë 24%, të përfaqësuar edhe lëvizje të reja (EMRAT)

Në Tiranë është mbyllur numërimi edhe për Këshillin Bashkiak. Tashmë është gjithçka e konfiguruar edhe sa i përket Këshillit dhe surprizat janë të vogla. Partia Socialiste ka siguruar shumicën absolute në Këshill Bashkiak. Nga 31 këshilltarë që i duhen Erion Veliajt si kryebashkiaku i ri i zgjedhur me gati 60 mijë vota diferencë në krahasim me rivalin Këlliçi, për të kaluar vendimmarrje të rëndësishme socialistët kanë siguruar 34 anëtarë nga 61 ulëse që janë gjithsej në ‘parlamentin vendor’ të Kryeqytetit. Të gjitha partitë e tjera që kanë arritur të marrin anëtarë si Bashkë Fitojmë, Partia Demokratike, PDIU, PSD, Partia Republikane, Partia Socialdemokrate, Aleanca Progresiste LZHK, Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Nisma Thurje dhe Lëvizja Bashkë marrin gjithsej 27 ulëse në Këshillin Bashkiak.

Koalicioni Berisha-Meta kanë marrë vetëm 15 mandate, pasi janë votuar vetëm nga 23.3% e qytetarëve të Tiranës, pra më pas se 1 në 4 zgjedhës. E treta është Partia Demokratike e cila me një përqindje shumë të vogël, 6.7%, arrin të marrë 4 mandate në Këshillin Bashkiak të Tiranës.

Partia Socialdemokre gjithashtu ka marrë 3 këshilltarë me një rezultat shumë të mirë për partinë e Tom Doshit. Partitë e treja dhe që futen rishtaz në ‘parlamentin’ e Tiranës janë Nisma Thurje me Endri Shabanin dhe Lëvizja Bashkë e cila merr edhe ajo një ulëse në këshill, edhe pse rezultati në krahasim me kandidatin për kryebashkiak Arlind Qori është shumë më i ulët me gati gjysmën e mbështetjes që mori kryetari.

Partitë e tjerë që do të kenë nga një përfaqësues do të jenë gjithashtu Partia Republikane, Lëvizja Progresiste LZHK si dhe Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet.

Më poshtë lista e plotë e anëtarëve të rinj të Këshillit Bashkiak Tiranë. Duhet thënë se forcat politike kanë vënë emra të rëndësishëm në lista, duke i dhënë vlerësimin e duhur Këshillit Bashkiak të Tiranës i cili premton debate në mbledhjet e tij, pas 4 vitesh me një anëtari thuajse 100% socialiste.  Rezultatin e plotë për Këshillin Bashkiak Tiranë mund ta lexoni KËTU

Partia Socialiste 34 Këshilltarë

 1. Romina Kuko
 2. Aldrin Dalipi 
 3. Megi Fino      
 4. Eridian Salianji          
 5. Etleva Bajrami
 6. Endri Fuga    
 7. Ledia Tota     
 8. Plarent Ndreca          
 9. Sonila Qato   
 10. Luan Bregasi 
 11. Arta Dollani  
 12. Genci Hyska 
 13. Joleza Koka   
 14. Julian Hodaj  
 15. Reme Xholi   
 16. Besart Kadia
 17. Blerina Doracaj         
 18. Gazmend Paja
 19. Silda çepe      
 20. Endrit Hoxha
 21. Adelina Greca
 22. Hantin Bonati
 23. Vjollca Braho
 24. Glindxhet Madhi      
 25. Katerina Marku         
 26. Aldo Merkoçi
 27. Albina Nanaj 
 28. Enio Civici    
 29. Bruxhilda Kito          
 30. Agim Kraja   
 31. Maura Linadi
 32. Halit Valteri  
 33. Grejsi Bixhi
 34. Rezart Isufi

 

Bashkë Fitojmë Këshilltarë

 1. Ilir Alimehmeti         
 2. Silva Caka   
 3. Endrit Braimllari     
 4. Beti Njuma  
 5. Arben Tafaj 
 6. Floida Kërpaçi        
 7. Tedi Blushi  
 8. Ilda Zhulali  
 9. Dorjan Teliti 
 10. Ana Azizaj   
 11. Artan Distafa
 12. Albana Kepi
 13. Jonathan Pano      
 14. Eriona Bixha
 15. Genci Gjokutaj     

Partia Republikane 1 këshilltar

 1. Albi Jahelezi

Partia Socialdemokrate 2 këshilltarë

 1. Bruno Çela 
 2. Irini Goga   
 3. Krenar Canollari  

Partia Demokratike 4 këshilltarë

 1. Enriketa Pandelejmoni     
 2. Gentjan Muça         
 3. Irisi Beleraj  
 4. Ervin Dushku

Aleanca Progresiste LZHK 1 këshilltar

 1. Fabian Topollari

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet 1 këshilltar

 1. Alda Hasani

Nisma Thurje 1 këshilltar

 1. Endrit Shabani

Lëvizja Bashkë 1 këshilltar

 1. Mirela Ruko    

 

Rezultati në KQZ

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

19 ditë nga Maratona e Tiranës, ja si të regjistroheni për të garuar 

19 ditë nga Maratona e Tiranës, ja si të regjistroheni për të garuar