Ç'po ndodh me kandidatët e PD për 14 Majin? Alibeajt i ikën një tjetër garues për kryetar bashkie, tërhiqet Sabah Sheta i Krujës! 16 emra në garë

Një tjetër kandidat tërhiqet nga gara e 14 majit nga Partia Demokratike. Kandidati për Bashkinë e Krujës, Sabah Sheta, është tërhequr pasi sipas tij nuk do t’i shërbejë më përçarjes së demokratëve. Në një postim në facebook Sheta thotë se edhe pse është ndier i nderuar Në një postim në facebook Sheta thotë ka marrë me qindra mesazhe nga qytetarët të cilët sipas tij i kanë shprehur keqardhje që opozita është e përçarë, duke i dhënë sërish shans Edi Ramës në Krujë. 

“Kam reflektuar këto ditë dhe kam vendosur të mos bëhem pjesë e asnjë farse politike, të mos i shërbej përçarjes demokrateve dhe qytetareve te mi, atyre qe na respektuan ne si force politike dhe na votuan masivisht ne 25 prill 2021. Kjo është arsyeja madhore pse kam vendosur të tërhiqem nga kandidimi për Bashkinë e Krujës në emër të PD. Por kjo nuk do të thotë se do të largohem nga fusha e betejës”, shkruan Sheta.

Ai i kërkon votueve që çdo votë të shkojë për logon e Partisë Demokratike për listën e këshilltarë, pasi sipas tij demokratët dhe qytetarët meritojnë të përfaqësohen sa më shumë dhe sa më mirë nga një parti e pa kapur nga oligarkët, që nuk është në listën e zezë të SHBA.

“Jam i bindur se beteja jonë për 14 majin nuk duhet dhe, të paktën, në Krujë; nuk do të jetë një betejë mes vetes, por vetëm me qeverinë! Me tërheqjen time nga gara për kryetar bashkie dua të përcjell një mesazh për qytetarët e Krujës, Fushe Krujës, Niklës, Thumanës, Bubqit dhe Malësisë në 14 Maj, votoni listën e këshilltarëve me logon e Partisë Demokratike. Ka mbaruar koha kur ne falim pushtet, qoftë Edi Ramës, qoftë Ilir Metës. Është koha për të forcuar Partinë Demokratike dhe për të siguruar të ardhmen e saj! Me respektin me te madh për ju Sabah Sheta”, ka shkruar ai.

Kujtojmë se i fundit nga tërhqjet e kandidatët të Partisë Demokratike ishte Gjergji Gjata, i cili u vendos nga PD si kandidat për Bashkinë e Korçës. Ai u tërhoq nga gara bashkë me kandidatët e këshillit bashkiakë. Po ashtu, nga gara u tërhoqën edhe kandidati i Lezhës Sandër Marku, e ndërsa nuk u miratuan nga kryesia, Bujar Vreto  në Librazhd, Ibrahim Bruka  në Vorë dhe Genc Doçi  në Kurbin.

Një lëvizje e tillë duke se është e shoqëruar me shumë pikëpyetje! Pse po tërhiqen kandidatët? A fshihet pas Sali Berisha? Dyshimet për këtë u shtuan kur media krah Berishës, u “sulën” ndaj kandidatit të Tiranës, Roland Bejko, një njeri i rreshtuar që në krye të herës kundër frymës Berishiste që ka kapluar në Partinë Demorkatike. Mediat krah Berishës, e cilësuan Roland Bejkon si një njeri që nuk ka folur kurrë kundër Edi Ramës apo Erion Veliajt. Për këtë akuzë reagoi edhe vetë Bejko.

Derisa lista të zyrtarizohet edhe me regjistrimin formal në KQZ, Alibeaj publikisht në fushë-betejë ka kandidatin e Tiranës, të përcaktuar mes dilemash e përplasjesh, Roland Bejkon apo edhe Agron Kapllanajn në Mallakastër, të dy të sulmuar ashpër nga Sali Berisha dhe njerëzit pranë tij. 16 janë ende kandidatët të Partisë Demokratike për kryebashkiakë. 

Emrat e PD për 14 Majin
1.   Tiranë-Roland Bejko 
2.    Mallakastër- Agron Kapllanaj 
3.    Patos- Pranvera Rizai 
4.    Fier -Eriselda Zotaj Çelaj 
5.    Poliçan - Florian Qamo  
6.    Kuçovë - Ilirjan Koxhaj  
7.    Kamëz - Bilbil Bajraktari 
8.    Dibër - Naim Gazidede 
9.    Dimal- Dritan Sula 
10.    Sarandë- Skënder Muço 
11.    Mirditë-Mark Ruçi 
12.    Vau i Dejës- Klomentina Drini 
13.    Gjirokastër-Shemsho Lamaj
14. Këlcyrë-Adriatik Spahiu
15-Bashkia Tepelenë- Sokol Guga
16-Bashkia Finiq- Leonidh  Papa

Kandidatë të tërhequr apo të pamiratuar
1.    Lezhë - Sandër Marku (tërhequr)
2.    Krujë - Sabah Sheta  (I tërhequr)
3.    Librazhd -Bujar Vreto (I pamiratuar nga Kryesia)
4.    Vorë- Ibrahim Bruka  (I pamiratuar nga Kryesia)
5.    Kurbin- Genc Doçi (I pamiratuar nga Kryesia)
6.   
Korçë-Gjergji Gjata (i tërhequr)

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • aleksadros: 31/03/2023 04:50

  jane te kercenuar fenomene qe kane ndodhur do ti paguajne qe te ikin kjo eshte e gjitha

  Përgjigju
 • Iris: 31/03/2023 02:44

  Joo z.Sheta perkundrazi, me terheqjen tende i jep shans Berishes,jo Rames.Frikacake si ju qe u ka shpelare trute Berisha po e shkaterojne PD.Me beri pershtypje dje sontazhi ku ne lidhje me Berishen,duket qe shqipot.sidomos ata te opozites duket se vuajne ne mase nga /Sindroma e Stokholmit/!

  Përgjigju
 • Aldo: 30/03/2023 17:09

  Ta mbaje vulen si relike ! Turp , a nuk kane??

  Përgjigju
 • Sara: 30/03/2023 16:51

  Derisa mos ta haj dheu Berishen ai do ngelet lideri i vertet i PD-se dhe askush nuk e zevendeson dot pasi gjith injorantet e votojne deri ne fund

  Përgjigju
 • Erik: 30/03/2023 15:08

  Shume e thjeshte, te gjithe jane te friksuar dhe s'bejne dot pa lejen e Saliut. Jane te destinuar te jene ne opozite derisa te mbylle syte Saliu.

  Përgjigju
 • vlora 1: 30/03/2023 15:07

  Ky qe ne fytyre duket qe eshte me sindromin dawn

  Përgjigju
 • Dori: 30/03/2023 13:06

  Shum e thjesht...gjith duan.Berishen askush Alibeajn

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Euro 'Zvicër 2025'/ Shqipëria e vajzave përballet me Norvegjinë në raundin e parë play-off

Euro 'Zvicër 2025'/ Shqipëria e vajzave përballet me Norvegjinë në raundin e parë play-off