'Venecia' rrëzoi Metën/ Presidenca: Brenda javës publikojmë opinionin mbi draftin, zero shkelje të kushtetutës

'Venecia' rrëzoi Metën/ Presidenca: Brenda javës publikojmë opinionin mbi draftin, zero shkelje të kushtetutës

TIRANË- Brenda javës presidenca do të publikojë një opinion lidhur me draftin e Komisionit të Venecias, mbi figurën e presidentit Ilir Meta. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i presidentit Tedi Blushi i cili thotë se Raporti tregon zero shkelje të kushtetutës, ndonëse raporti i publikuar pak ditë më parë thoshte se presidenti Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën me dekretin për anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit. 

"Brenda javës institucioni i Presidentit të Republikës do të bëjë publik për opinionin vendas dhe ndërkombëtar Raportin e tij për Draftin e Opinionit të Komisionit të Venecias, gjithmonë në vazhdim të transparencës dhe rëndësisë së çështjes në fjalë, që meriton vetëm shterim kushtetues, ligjor, profesional dhe faktik, larg çdo ndikimi politik dhe të dyshimtë.

Zero shkelje të kushtetutës!

Mbrojtje e shkëlqyer e kushtetutës!

Mbrojtje e shkëlqyer e konventës europiane të të drejtave të njeriut!

Mbrojtje e shkëlqyer e vendimit të gjykatës së strasburgut për të drejtën e zgjedhjes!

Mbrojtje e shkëlqyer e detyrimeve ligjore që ka Shqipëria nga marrëveshja e stabilizim asocimit me bashkimin europian!", shkruan Blushi.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tirona: 30/09/2019 18:58

  Opinioni juaj si pale nuk i hyn ne pune askujt prandaj kursejani vehtes dhe Tod tjereve kete theater,,,,

  Përgjigju
 • ERP: 30/09/2019 18:11

  Cfare opinioni do publikosh ti mer toc?!! Beni vetem lloqe duke na trajtuar si budallenj. Komisioni e tha fjalen, doreheqja ku eshte?!! GjK do e thote fjalen e fundit gjithsesi. Shefi yt ishalla perundon aty ku e ka vendin, ne burg

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Vidhte llogaritë e facebook të shqiptarëve në Kosovë dhe u mashtronte familjarët, lihet në burg Liridon Peka! Përfitoi 100 mijë euro nga mesazhi 'jam i sëmurë'

Vidhte llogaritë e facebook të shqiptarëve në Kosovë dhe u mashtronte familjarët, lihet në burg Liridon Peka! Përfitoi 100 mijë euro nga mesazhi 'jam i sëmurë'