‘Veri Jug’ udhëtim në Librazhd, bletërritësi tregon 'sekretet': Si të kujdesemi për bletët gjatë spërkatjes së pemëve

Veri Jug ka udhëtuar drejt Librazhdit, ndalesë në hyrje të qytetit fillimisht dhe më pas, destinacioni ynë është fshati Marinaj, plot 100 kilometra në Jug të Tiranës. Stina e pranverës, spërkatja e luleve të pemëve dhe ruajtja e bletëve nga helmet e spërkatjes.

Ky është lajmi që sjellin bletërritësi Besnik Kujtila dhe veteriner Kujtimi, doktori i Çermenikës siç e thërrasin banorët vendas. Lidhjet miliona vjeçare mes bletëve me lulet e pemëve dhe oraret e spërkatjes që nuk rrezikojnë vdekjen e bletëve.

Ndiqni reportazhin “Lulekumbullat dhe bletët” realizuar nga moderator i emisioneve Veri Jug, gazetari Agim Pipa.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:00
VIDEOLAJM/ Spërkatja e pemëve dhe mbrojtja e bletëve

Bletërritësi dhe fermeri i vogël Besnik Kujtila, flet për kujdesin ndaj bletëve gjatë ditëve të spërkatjes së pemëve në lule.

Ai thotë se në kopshtin e pemëve me kumbulla, lajthi, thana, gështenja dhe arra, në stinën e pranverës spërkatja e luleve të pemëve bëhet vetëm pas orës 6 të pasdites, orë kur bletët janë kthyer në koshere pas një ditë të gjatë pune.

Nëse spërkatja bëhet në mëngjes ose mesditë, bletët mund të vijnë tek lulet dhe, bashkë me nektarin, thithin edhe helmet, duke rrezikuar kështu vdekjen e tyre. Kujdesi I bletërritësit dhe asistenca e veterinerit në ndihmë të bletërritësve.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Gjermania plan emergjence në rast konflikti me Rusinë, korridor për 800 mijë trupa të NATO-s

Gjermania plan emergjence në rast konflikti me Rusinë, korridor për 800 mijë trupa të NATO-s