Vettingu në politikë, Bylykbashi fton PS: Venecia tha OK, hajdeni të dialogojmë

Vettingu në politikë, Bylykbashi fton PS: Venecia tha OK, hajdeni të dialogojmë

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi ka kërkuar nga shumica që të votojë pro draftit për vettingun në politikë. Referuar opinionit të Venecias, Bylykbashi kërkoi dialog me shumicën për draftin. “Komisioni i Venecias e thotë qartë, që detajon cdo hap që duhet të ndjekim. Na kërkon, udhëzon si të ruajmë dhe bëjmë kujdes për standardet dhe këtu këtë do të bëjmë. Komisioni u thotë shqiptarëve që qëllimi për të futur vettingun e politikëve është legjitim. Gjyqtari, prokurori apo ministri janë e njëjta gjë, nuk mund të bësh vetting vetëm për gjyqtarin dhe të lini kriminelët të livadhisnin. Komisioni na ka bërë një shërbim të jashtëzakonshëm, por ju nuk doni të dëgjoni. Venecia kërkon që PD dhe PS të ulen për dialoguar, por ju morët vendimin dhe e rrëzuat. Hajdeni ulemi në dialog të hapim rrugën për vettingun në politikë”tha ai.


Lajmi kryesor:

PS rrëzon nismën e opozitës, Berisha ultimatum me thirrje patriotike në Kuvend: Vetting në politikë ose rrëmbeni armët!


  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e 59-vjeçarit në Rrëshen, shkak hakmarrja midis disa fiseve në Mirditë! Si nisi kalvari i vrasjeve në vitin 2016, disa të vrarë brenda e jashtë vendit

Vrasja e 59-vjeçarit në Rrëshen, shkak hakmarrja midis disa fiseve në Mirditë! Si nisi kalvari i vrasjeve në vitin 2016, disa të vrarë brenda e jashtë vendit