Vettingu në Polici ende s’ka nisur, pritet Komisioni i Jashtëm

Pavarësisht se që prej datës 7 maj policët kanë dorëzuar formularët për Vettingun, ende procesi nuk ka nisur. Ministria e Brendshme bën me dije se aktualisht po ngrihet Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit dhe sekretariati teknik.

Kjo do të thotë se ende nuk ka nisur shqyrtimi i formularëve as për drejtuesit e policisë dhe as për oficerët e thjeshtë. Pritet që deri në datën 7 qershor të ngrihet Komisioni i Jashtëm dhe më pas do të fillojë faza e parë e Vetingut në Polici.

Kjo fazë ka për qëllim që të kontrollojë 300 drejtuesit aktual të Policisë, duke filluar nga Drejtori i Përgjithshëm Ardi Veliu.

300 drejtuesit e Policisë do të kalojnë në sitë për sa I përket pasurisë, pastërtisë së figurës dhe aftësive profesionale. Një pjesë e këtyre punonjësve mund të merren në pyetje nga Komisioni I Jashtëm I Vlerësimit.

Pas vetingut të 300 drejtuesve aktual, më pas do të nisë faza e dytë, ajo e kontrollit të rreth 2500 punonjësve me grada në radhët e Uniformave Blu.

Faza e tretë konsiston me kalimin në veting të të gjithë punonjësve të thjeshtë të Policisë, përfshirë punonjësit e Gardës dhe ata të Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave.

Vetingu në Polici pritet të zgjasë 2 vite dhe sipas Ministrisë së Brendshme synon largimin e oficerëve që nuk justifikojnë pasurinë apo që kanë lidhje me krimin. Më shumë se 9 mijë polic janë pyetur nëse janë takuar ndonjëherë me anëtarë të grupeve kriminale apo ndonjë prej familjarëve të tyre ka pasur ose jo lidhje me bandat krimianle

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Operacioni anti-drogë nga Kruja në Tropojë, policia bën ‘bilancin’ e një jave! U asgjësuan mbi 5 mijë bimë kanabisi

Operacioni anti-drogë nga Kruja në Tropojë, policia bën ‘bilancin’ e një jave! U asgjësuan mbi 5 mijë bimë kanabisi