Vettingu në politikë/ Basha ofertë Ramës: Voto sot ndryshimet Kushtetuese dhe sill propozimet, ne do i votojmë

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka insistuar sërish në Kuvend për të miratuar amendamentet kushtetuese për Vettingun në politikë. Basha i kërkoi maxhorancës që të votojë ndryshimet kushtetuese, ndërsa opozita do votojë çdo propozim të shumicës për Vettingun në politikë me kushtin që të ketë marrë opinionin e Komisionit të Venecias.  

Ju nuk e doni vettingun sepse për shumë do sënonte fundin e karrierës politike, por nga ana tjetër do ishte çlirimi i këtij Parlamenti dhe Shqipërisë nga krimi. Apeli është të bashkoheni me ne që të votojmë amendamentet kushtetuese, por ligjet bëjini vetë dhe ne do të votojmë me një kusht që të propozimet tuaja të jenë konsultuar me Komisionin e Venecias. Nëse votoni sot amendamentet kushtetuese, sillni propozimet tuaja dhe ne do t'i votojmë. 

Lulzim Basha,  kryetar i PD
 

Basha përmendi edhe emrat e atyre që sipas tij preken nga Vettingu në politikë. "Sot nga kjo sallë një vetting do të bëhet, sot nga kjo sallë do të kuptohet se  cilët kanë frikë që tii nënshtrohet kontrolli. Kemi një deputet Ergys Çyrbja që është konfirmuar që është pjesë e bandave. Kemi Fatmir Xhafajn që ndihmoi vëllain e tij. Kemi atë që do të flas pas meje  që ka thënë se ka një mik trafikant. Kemi Alket Hysenin që ka rrëmbyer  toka në Dhërmi. Kemi Arben Ahmetajn dhe Damian Gjiknurin, kemi Dakon e 339. Kemi Saimir Habilajn dhe natyrisht kreun e kësaj pune Edi Ramën", u shpreh Basha.


Lajmi kryesor:

PS rrëzon nismën e opozitës, Berisha ultimatum me thirrje patriotike në Kuvend: Vetting në politikë ose rrëmbeni armët!


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Aksidenti tragjik në Itali me 21 viktima, Ministria e Jashtme shqiptare: Ngushëllimeve familjarëve që humbën të dashurit, mendimet tona janë me ta

Aksidenti tragjik në Itali me 21 viktima, Ministria e Jashtme shqiptare: Ngushëllimeve familjarëve që humbën të dashurit, mendimet tona janë me ta