VIDEO/ 2 gola në Izrael, Kosova barazon në transfertë! Dardanët i 'ngrin' VAR-i

Izraeli dhe Kosova barazuan 1-1 në raundin e parë kualifikues të Europianit 2024 për grupin I. Dardanët shënuan të parët, teksa nuk mundën të mbanin epërsinë dhe e pësuan në pjesën e dytë. Skuadra e Giresse u ndal edhe nga VAR, me teknologjinë që anulloi golin e Rashicës për prekje të topit me dorë.

Ndeshja nisi mirë për Kosovën në "Bloomfield Stadium" në Tel-Aviv, me Rashicën që detyroi kapitenin Dasa në të 36 minutë të shënonte autogol para 29 mijë tifozëve. Dardanët ia dolën të mbanin avantazhin në pjesën e parë, teksa në të dytën e pësuan me Peretz në të 56 minutë. Ka qenë një gabim në vendosje ai që i kushtoi Kosovës për golin e pësuar.

Vlen për t'u theksuar se në minutën e 49 të ndeshjes, VAR i prishi festën e golit të dytë Kosovës. Milot Rashica mori një asist fantastik nga Muriqi, me sulmuesin e Galatasaray që e dërgoi sferën në rrjetë, por pas ndërhyrjes së teknologjisë gjithçka u anullua për prekje të topit me dorë.

Me këtë barazim, Kosova mban vendin e dytë në grupin I me një pikë, duke u renditur pas Zvicrës kryesuese që ka tre pikë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:02
Barazimi në Izrael, trajneri i Kosovës: Paraqitje e mirë, s'më pëlqeu rezultati

Alain Giresse, trajneri i Kosovës është shprehur i kënaqur pas barazimit që Dardanët morën në transfertë me Izraelin 1-1. Përballja vlente për raundin e parë kualifikues në Euro 2024. Kosova e ka nisur mirë këtë fushatë, me francezin e stolit që beson te kualifikimi në grupin I.

“Ishte ndeshje që kërkonte shumë angazhim dhe shumë rritëm. Ndoshta rezultati nuk është i kënaqshëm, por jam i kënaqur me paraqitjen e futbollistëve. Në fund kemi mundur të fitojmë, por mendoj se rezultati 1-1 është mjaft i mirë. Do të shkojmë ndeshje pas ndeshje. Do të jetë rrugë e gjatë. Do të mundohemi. Ishte ndeshja e parë dhe natyrisht se kemi treguar mundësi dhe potencial të mirë. Lojtarët kanë treguar paraqitje të mirë për ndeshjet e ardhshme. Lojtarët kanë treguar se janë të gatshëm për t’u kualifikuar”, tha Giresse.

Kosova pret Andorrën në Prishtinë javën e ardhshme, ku kërkon tri pikët.

S.DH/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Home Office reagon pas vendimit për Sali Berishën ‘non grata’ në Britani: U panë të gjitha provat

Home Office reagon pas vendimit për Sali Berishën ‘non grata’ në Britani: U panë të gjitha provat