VIDEO/ Chelsea mund Dortmundin dhe 'shkelmon' krizën në Champions League, Benfica kalon pa vështirësi Brugge mes 6 golave

VIDEO/ Chelsea mund Dortmundin dhe 'shkelmon' krizën në Champions League, Benfica kalon pa vështirësi Brugge mes 6 golave

Champions League, festa e Ramos te Benfica

Champions League zhvilloi këtë të martë dy ndeshjet e kthimit për fazën e 1/8. Në çerekfinale kaloi Benfica, me djemtë e Roger Schmidt që kaluan pa vështirësi 5-1 Club Brugge. "Shqiponjat" ishin në avantazh të dy golave, pasi edhe në ndeshjen e parë në Belgjikë fituan 0-2. Me rezultatin e përgjithshëm 7-1, Benfica merr një biletë për në fazën çerekfinale të eventit. Në fazën tjetër kaloi edhe Chelsea, me "Blutë" e Potter që fituan 2-0 në Londër kundër Dortmund. Skuadra nga ishulli përmbysi humbjen 1-0 në Gjermani, në një ndeshje me emocione dhe që nisi me 10 minuta vonesë.

Në 'Stadiumin e Dritave' në Lisbonë, Benfica fitoi thellë 5-1 me Club Brugge, duke mos e diskutuar kalimin për në çerekfinalet e Champions League. Në ndeshjen e kthimit, skuadra luzitane shënoi dy herë në pjesën e parë me Rafa Silva në të 38 minutë dhe Ramos në të 45+2 minutë. Edhe pjesa e dytë ishte me të njëjtin ritëm, teksa Ramos me dopietën personale shënoi golin e tretë në të 57 minutë. Joao Mario në minutën e 71 dhe Neres në të 78 dërguan shifrat në 5-0. Në minutën e 87 Meijer shënoi golin e flamurit për miqtë. Kujtojmë se në ndeshjen e parë në Belgjikë, Benfica fitoi 2-0.

Në "Stamford Bridge", Chelsea fitoi 2-0 me Borussia Dortmund, duke marrë të drejtën për në fazën çerekfinale të Champions League. Në ndeshjen e kthimit skuadra e Potter përmbysi humbjen 1-0 në Gjermani, teksa përballja ishte e luftuar. Goli i parë i sfidës u shënua nga Sterling në të 43 minutë. Pjesa e dytë nisi sërish me ritmin e Bluve, teksa Havertz shënoi nga pika e panalltisë në provën e dytë, pasi të në parën gaboi. VAR dhe arbitri përsëritën goditjen, kjo pasi lojtarët ishin në zonë gjatë tentativës së parë. Megjithë përpjekjet e verdhezinjve dhe numrin e shumtë të tifozëve që 'ndezën' stadiumin, Dortmund eliminohet nga Champions me rezultatin e përgjithshëm 2-1.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:07
VIDEO/ Tymi verdhezi nuk vlen në Londër, Chelsea përmbys Dortmundin në Ligën e Kampionëve dhe kalon më tej

Në "Stamford Bridge", Chelsea fitoi 2-0 me Borussia Dortmund, duke marrë të drejtën për në fazën çerekfinale të Champions League. Në ndeshjen e kthimit skuadra e Potter përmbysi humbjen 1-0 në Gjermani, teksa përballja ishte e luftuar. Goli i parë i sfidës u shënua nga Sterling në të 43 minutë. Pjesa e dytë nisi sërish me ritmin e Bluve, teksa Havertz shënoi nga pika e panalltisë në provën e dytë, pasi të në parën gaboi. VAR dhe arbitri përsëritën goditjen, kjo pasi lojtarët ishin në zonë gjatë tentativës së parë. Megjithë përpjekjet e verdhezinjve dhe numrin e shumtë të tifozëve që 'ndezën' stadiumin, Dortmund eliminohet nga Champions me rezultatin e përgjithshëm 2-1.

Ora 22:50
VIDEO/ 5 gola në shtëpi, 'Shqiponjat' e Benficës 'fluturojnë' në çerekfinalet e Champions

Në 'Stadiumin e Dritave' në Lisbonë, Benfica fitoi thellë 5-1 me Club Brugge, duke mos e diskutuar kalimin për në çerekfinalet e Champions League. Në ndeshjen e kthimit, skuadra luzitane shënoi dy herë në pjesën e parë me Rafa Silva në të 38 minutë dhe Ramos në të 45+2 minutë. Edhe pjesa e dytë ishte me të njëjtin ritëm, teksa Ramos me dopietën personale shënoi golin e tretë në të 57 minutë. Joao Mario në minutën e 71 dhe Neres në të 78 dërguan shifrat në 5-0. Në minutën e 87 Meijer shënoi golin e flamurit për miqtë. Kujtojmë se në ndeshjen e parë në Belgjikë, Benfica fitoi 2-0.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Djali i Adem Jasharit, Lulzimi bashkohet me Tifozat Kuq e Zi në Hamburg

Djali i Adem Jasharit, Lulzimi bashkohet me Tifozat Kuq e Zi në Hamburg